Jooksmine 20.10.2015
Autor

Tutvustame jooksuklubisid - Sparta.

Hooaja lõpp on hea aeg järgmise aasta plaanide seadmiseks. Kas liituda mõne jooksuklubiga? Mida klubis tehakse? Proovime leida vastused neile küsimustele suuremaid jooksuklubisid tutvustades

Uudise pilt

Mis päeviti, mis kell ja kus trennid toimuvad?

Spartas toimuvad jooksugrupi trennid aastaringi. Praegu toimuvad trennid esmaspäevast reedeni igal õhtul. Esmaspäeviti ja neljapäeviti käime välitreeningul Järve metsas ja Rahumäel. Välitreeningud algavad kell 18.00 Sparta Spordiklubist, kus saab riietuda ja pesta. Teisipäeviti (kell 19.00) ja reedeti (kell 13.00) toimub IntervallVentti sisetreening ning kolmapäeviti (kell 20.00) toimub PowerBall topispallitreening. Sisetrennid toimuvad Sparta Spordiklubis. Sel aastal on nädalavahetustel plaanis veel 2-3 matka Tallinna ümbruses.

Kes on treenerid, kes neid trenne läbi viivad? Mis on nende taust?

Sparta jooksutreenerid Ahto Tatter, Maile Mangusson ja Toomas Tarm on teada-tuntud tegijad nii sportlastena kui ka treeneritena ning ei vaja kindlasti paljudele tutvustamist. Kõik kolm on jooksjatena esindanud Eestit rahvusvahelistel võistlustel, tulnud paljukordseteks Eesti meistriteks ja treeneritena viinud mitmed jooksjad Eesti meistritiitlini. Kõik kolm jooksutreenerit omavad EOK treenerilitsentsi, millega on tõestanud oma küpsust treeneritööks. Maile ja Ahto peavad treenerina suureks eeskujuks legendaarset jooksutreenerit Uno Kället, kelle all sportlasena oma parimate tulemusteni jõuti.

IntervallVentti treeninguid viivad läbi Marius Unt ja Evelin Talts, PowerBalli treeninguid suusagrupi treener Eiko Toom. Evelin teab olümpiamängudele jõudnud jooksjana kõige paremini, millistest harjutustest on jooksjale kõige rohkem kasu. Marius on Spartas aastaid läbi viinud IntervallVentti treeninguid ja need on ühed populaarsemad trennid üldse. Marius on aastaid Eesti jalgpallikoondise juures füsioterapeut. Mariuse kirg on kergejõustik, kus ta on aastaid tegutsenud ka treenerina. Eiko Toom ei ole lihtsalt suusatreener, vaid viimasel ajal tegutsenud aktiivselt ka üldfüüsilise ettevalmistuse treenerina.

Oluline on ka see, et kõik Sparta treenerid on ise sportlikult aktiivsed ja heas vormis.

Mis trennides tehakse?

Välitreeningutel tegeleme alati mõne jooksuspetsiifilise asjaga, milleks on jooksuharjutused, fartlek, harjutused liivas, tõusudel ja treppidel. Treening algab alati soojendusjooksuga, millele järgneb võimlemine. Treening lõpeb lõdvestusjooksuga.

IntervallVentti on lihasvastupidavustreening, kus tehakse harjutusi oma keharaskusega või kerge lisaraskusega. Harjutused vahelduvad lühikeste puhkeintervallidega ja on jõukohased kõigile. Eesmärk on treenida kogu keha vastupidavamaks ja sitkemaks, et jooksurajal oleks kergem vastu seista väsimusele. IntervallVentti treeninguid kasutavad oma treeningkavas ka mitmed Eesti parimad pikamaajooksjad, näiteks Roman Fosti oli eelmisel talvel sage külaline Sparta IntervallVentti treeningutel. PowerBall on topispallitreening, kus tehakse lihasvastupidavuse arendamiseks erinevaid harjutusi topispalliga ja on samuti jõukohane kõigile.

Kaua trennid kestavad? Kas ma pean tulema trenni juba spordiriietes või on kusagil ka riietumis-pesemisvõimalus?  Mida ma trenni kaasa võtma peaks?

Välitreeningud kestavad tavaliselt 1,5 h. Sisetreeningud tavaliselt ca 60 min. Enne sisetreeningut oleks hea teha kerge soojendus. Sparta Spordiklubis on riietumise ja pesemise (saun) võimalused. Välitreeninguteks kogunetakse Sparta fuajees, kust suundume üheskoos treeningule. Riietuma peaks treeningule vastavalt. Välitreeningule peaks riietuma nii, et ei hakka külm. Trenni tulles võiks kaasa võtta joogi ja väikse snäksi (banaani), et peale treeningut kohe jõuvarusid taastada.

Sparta jooksugrupi liige saab kasutada Sparta riietumise ja pesemise (saun) võimalust kõikidel nädalapäevadel. Ka nendel päevadel, kui ei toimu treeningut, aga on soov välja jooksma minna.

Kas erinevates linnades toimub trenne? Mismoodi erinevates linnades treeningud erinevad?

Sparta jooksutreeningud toimuvas esialgu regulaarselt Tallinnas.

Millal on plaanis trennidega sisetingimustesse liikuda?  Mismoodi siis trennide sisu-kestus-jms muutub?

Sparta jooksutreeningud toimuvad välitingimustes niikaua kuni ilmastikutingimused võimaldavad. Temperatuur ei ole tavaliselt jooksmisel takistuseks. Niikaua kuni ei saja maha lumi ja ei tehta Järve metsa suusaradasid, püüame käia välitreeningutel Järve metsas. Eelmisel kahel talvel liikusime treeningutega sisehalli jaanuarist. Kindlasti alustame treeningutega sisehallis ka sel talvel hiljemalt jaanuaris.

Kas klubil on trennidele lisaks oma liikmetele veel midagi teoksil? Laagrid? Ühised võistlusreisid?

Spartal on oma buss, millega käime ühiselt võistlustel ja teistel väljasõitudel. Just tulime Saaremaa Kolme Päeva jooksult, kus broneerisime ühiselt majutuse hotellis, käisime õhtuti koos väljas söömas ja lõbusalt aega veetmas. Kevadeti oleme korraldanud Jõulumäel jooksulaagri. Plaanime laagreid hakata korraldama tihedamini. Juba enne aasta lõppu peaks toimuma järjekordne jooksulaager. Laagrite mõte ei ole teha meeletult trenni, vaid harida ka huvitavatel teemadel. Tulevikus loodame korraldada kevadeti treeninglaagreid Lõuna-Euroopas, kus on hea ühendada puhkus ja sportlik tegevus. Sügis-talvel käime mõnel nädalavahetusel matkal, et nautida Eestimaa ilusat loodust. Suviti oleme käinud Kõrvemaal pikal jooksuotsal. Oleme käinud ja läheme ka edaspidi ühiselt mõnele välismaratonile. Eelmisel sügisel oli meil vahva reis Valencia maratonile Hispaanias.

Talvel on plaanis ühised laagrid Sparta suusagrupiga, et lihvida suusaoskust. Suviti on menukad Sparta suvepäevad, kus õhtuti esinevad Spartas treenivad lauljad (Erich Krieger, Ott Lepland, Liis Lemsalu jne).

Palju tavaliselt trennis inimesi käib?

Olenevalt aastaajast ja ilmast käib tavaliselt trennis inimesi 10-25. Oktoobrist moodustasime välitreeningutel kaks erineva tugevusega treeninggruppi, et osalejatele rohkem tähelepanu pöörata ja treeninguid efektiivsemalt läbi viia.

Kui tihti ma peaks klubi trennides käima?

Ideaalis võiks käia nädalas kahel Sparta välitreeningul ja ühel sisetreeningul. Kui lisaks käia nädalas individuaalselt jooksmas 1-2 korda, siis saab kokku päris hea treeningkava.

Kas treeningutele lisaks aitate jooksjatel ka treeningplaane koostada? Mida selline treeningplaani koostamine tähendab?

Algajatel piisab Sparta jooksugrupi treeningutel osalemisest ja eraldi treeningkava vaja pole. Treeningul saab küsida treenerilt nõu ja treenerid jagavad juhiseid, kuidas ühistreeningute vahelistel päevadel treenida. Mõnikord piisab üldistest juhistest. Kes soovivad tõsisemalt harjutada või konkreetse eesmärgi nimel (maraton või poolmaraton), siis on võimalik treenerilt küsida treeningplaani. Plaani koostamine tähendab koostööd treeneri ja jooksja vahel, kus jooksja annab regulaarset tagasisidet treeningute kohta.

Millisele inimestele on treeningud mõeldud?

Sparta jooksutreeningud on mõeldud kõigile jooksuhuvilistele. Kogemus näitab, et kõige rohkem sobivad nendele, kes on iseseisvalt käinud mõnda aega jooksmas, aga soovivad teadlikumalt harjutada. Kindlasti sobivad hästi ka nendele, kelle jaoks jooksmine on muutunud rutiiniks ja soovivad treeningud muuta mitmekülgsemaks. Ka nendele, kes soovivad oma jooksukiirust ja tulemusi parandada. Meie eesmärk on pakkuda huvitavaid ja mitmekülgseid treeningud, et treeningutel osalejate jaoks muutuks jooksmine nauditavaks tegevuseks ja paraneks nende kehaline vorm.

Palju treeningud maksavad? Treeningplaani koostamine?

Sparta jooksugrupi kuutasu on 36 eurot. See võimaldab käia jooksugrupi tunnikavas märgitud treeningutel, kasutada kõikidel nädalapäevadel Sparta riietumise ja pesemise (saun) ruumi, käia kord nädalas jõusaalis. Liikmemaks võimaldab käia soodushinnaga (3,50.-) teistel Sparta rühmatreeningutel. Treeningplaan lisaks maksab 15 eurot kuus. Kuutasuta maksab treeningplaan 30 eurot kuus (1.kuu 40 eurot).

Kõik fotod: Sparta

Viimased uudised