Tutvustame jooksuklubisid - Treeningpartner
Jätkame jooksuklubide tutvustamist ühest nooremast - Treeningpartneri klubi sai alguse ju alles mullu. Klubi tegemisi tutvustab Mait Leemet.
Mis päeviti, mis kell ja kus trennid toimuvad?
Treeningud toimuvad igal esmaspäeval, teisipäeval, neljapäeva ja laupäeval. Esmaspäevane treening algab kell 18.00 ja toimub Nõmme turu parkla tagusel alal liivamägedel. Teisipäeval ja neljapäeval kohtume kell 18.00 Hiiu staadioni kõrval terviserajal. Laupäevane trenn on jällegi liivamägedel, algusega 10.30.
Kes on treenerid, kes neid trenne läbi viivad? Mis on nende taust?
Treener Urmas Randma (s. 1960 Saaremaal) lõpetas 1985 Tallinna Pedagoogilise Instituudi kehalise kasvatuse teaduskonna ja töötas seejärel TPedi-s ja Tööjõureservides kergejõustikutreenerina. Edukamateks õpilasteks hilisem tuntud aeroobikatreener Margit Lipstuhl (1500m 4.49) ja hilisem tuntud rallisõitja Einar Laipaik (A-klassis 800m alla 2.00).
1993-1994 nõustas-treenis ja toetas majanduslikult Estonia katastroofis hukkunuid triatleete Jaan Pehki ja Kristjan Raiendit. Toetanud majanduslikult ka Marko Metsalat (1500m 3.44).
Olnud alates 2002 Mikk Pahapilli toetaja.
Fotol Urmas Randma treeningut juhendamas.
Alates 2007 töötab kergejõustikutreenerina, õpilased Roman Fosti, Sergei Tšerepannikov, Evelin Talts, Kaisa Kukk, Priit Aus ja Marti Medar on võitnud EMV 25 meistritiitlit (kokku õpilased EMV üle 100 medali). Töötanud 2007-2013 SK Stamina ja 2013-2014 SK Sparta, alates 2015 SK Treeningpartner treenerina. Tema juhendamisel harjutavad Kaisa Kukk, Mari Boikov, Astrid-Mai Barsegjan, Sergei Tšerepannikov, Priit Aus, Jaanus Kallaste, Priit Lehismets, Marti Medar, Mark Abner, Mark Mendel jt EMV medaliomanikud.
Edukamaks saavutuseks Evelin Taltsi OM normi täitmine 2.39,15-ga ja õpilase osalemine 2012 OM.
Tänasel päeval töötab ka Erika Kirpu, Georgi Minaškini ja korvpallurite füüsilise ettevalmistuse treenerina. On töötanud ka Nikolai Novosjolovi , Märt Israeli, Piret Pormeisteri ja noorsuusataja Glen-Robert Mõistuse abimehena.
Omab treeneri VI (vanemtreener) kategooriat
Mis trennides tehakse?
Iga treeningu eel oleks tark kohale tulla pisut varem, et jõuaks ka väikese sörkjooksu teha. Seda kindlasti kõige rahulikumal viisil. Kogunedes tehakse soojendusvõimlemine, erinevad jooksuharjutused (mäletate küll kooliajast neid vibutusi ja sääretõstejookse J ) ja räägitakse sellest mis vahepeal toimunud on...kas keegi on kuskil võistelnud jne. Edasi minnakse põhitreeningu juurde. Vastavalt eesmärgile (kas valmistutakse maratoniks vms) võivad selleks olla kas mäkkejooksud, rahulikud lõigutreeningud vms. Iga treeningu lõppu kuulub lõdvestusjooks koos venitusharjutustega.
Nõmmel, Vanaka liivamäge vallutamas. Foto: Rene Meimer.
Kaua trennid kestavad? Kas ma pean tulema trenni juba spordiriietes või on kusagil ka riietumis-pesemisvõimalus? Mida ma trenni kaasa võtma peaks?
Kogu treening võtab ära paar tundi, sinna sisse jääb siis soojendus ja ka lõdvestus. Hiiul saab kasutada riietusruume riietumiseks ja hiljem pesemiseks, liivamägedele võiks tulla juba spordiriietes. Tähtis on pärast trenni mitte külmetada, selleks kindlasti kaasa võtta soojem riietus (jutt jahedamast ajast) ja kuiv särk. Kuna trennis kulub ka vedelikku, siis pudel vett või spordijooki kulub kindlasti ära.
Kas erinevates linnades toimub trenne? Mismoodi erinevates linnades treeningud erinevad?
Meie ühistreeningud toimuvad hetkel Tallinnas ja Pärnus. Peale linna nad väga ei erinegi, treener on sama ning metoodika sama.
Millal on plaanis trennidega sisetingimustesse liikuda? Mismoodi siis trennide sisu-kestus-jms muutub?
Kui ilmad tõelised talviseks muutuvad, siis oleme teisipäevase treeningu sisse kolinud. See juhtub üldiselt uue aasta alguses. Siseruumides on treeningu ülesehitus väga sarnane välistingimustes tehtavaga. Üks lisadest on see, et lisaks tavalisele ÜKE-le, teeme juurde erinevaid kerelihaseid tugevdavaid harjutusi.
Kas klubil on trennidele lisaks oma liikmetele veel midagi teoksil? Laagrid? Ühised võistlusreisid?
Et kambavaim oleks tugev, siis üritame nii palju kui võimalik võistlustel väljas käia ühise bussiga ja kui minek mõnele välisüritusele, siis ühise lennuga ja ühisesse hotelli. Väiksemad kokkusaamised ja laagrikesed Eestis käivad asja juurde, maasikaks on vast märtsis toimuv laager Portugalis, mida kõik ootavad pikisilmi...kes käinud, need teavad :-).
Fotol Treeningpartneri jooksjad Saaremaa Kolme Päeva Jooksul
Palju tavaliselt trennis inimesi käib?
Eks siis, kui suvepäike paistma hakkab, on ikka rohkem rõõmsaid nägusid välja tulemas. Seega kevadel-suvel on meid pea 50 inimest üheskoos, „hooaja välisel“ ajal vast paarikümne ringis.
Kui tihti ma peaks klubi trennides käima?
Eks kõik oleneb ka eesmärgist ja võimalustest. Vähemasti paar korda nädalas oleks igati mõistlik, kui aeg seda lubab. Ühistreeningud on kvaliteetsemad ja võin garanteerida, et iga kord laeb täis kõik tühjaks saanud patareid :-).
Ühistreeningul külalistega Viimsis.
Kas treeningutele lisaks aitate jooksjatel ka treeningplaane koostada? Mida selline treeningplaani koostamine tähendab?
Kui aus olla, siis need kes 2-3 korda ühistreeningutes osalevad, saavad peale trenni näpunäited ülejäänud päevadeks juba trenni lõpus kätte. Treeningplaan on mõistlik neile, kes ei saa pahatihti ühistreeningutesse tulla ja vajab nö „kaugjuhendamist“.
Treeningplaan koostatakse silmas pidades sportlase sportlikku hetkevormi ja tervislikku seisundit. Enne treeningutega alustamist oleks mõistlik käia spordiarsti juures, kes viiks läbi tervisekontrolli koos koormustestiga. See annab kindluse, et kõik on korras ja võib rahulikult trennida. Treeningplaan sisaldab endas iga päeva kohta detailset kava. Nt: Teisipäev: 15min sörk + võimlemine + jooksuharjutused 10x50m + 5x80m vabalt kiirelt + 3x2000m pulss max 165, pausid lõigu vahel 2min + 15min sörki + venitused.
Millisele inimestele on treeningud mõeldud?
Kuna meie klubiliste seas on nii tippjooksjaid, kui ka alles „eile“ alustanud jooksusõpru, siis on koht kõigile olemas. Grupp on suur ja igale tempole on oma punt olemas, seega ei teki ka olukorda, kus trennis keegi päris üksi jooksma peaks.
Palju treeningud maksavad? Treeningplaani koostamine?
Klubil on liikmemaks, mis on 30€ kuus. Selle eest saab soovi korral külastada kõiki ühistreeninguid ja kasutada kõiki klubi poolt välja kaubeldud soodustusi (soodustingimustel võistlustele registreerimine, spordivarustuse soetamine jne).
Peale ühistreeninguid saab treenerilt kindlasti pisut üldisemaid näpunäiteid ülejäänud nädala osas – näiteks, millal teha „pikk ots“ ja millal pisut tempokam jooks. Detailsema treeningkava koostamine on hinnaga alates 15€/kuu.