USA tippjooksja Nick Symmonds jäeti MM-koondisest välja. Miks?
Nick Symmonds on üks USA tuntumaid kesk- ja pikamaajooksjaid – eelmistel kergejõustiku MM-võistluste hõbe ning kuuekordne USA meister 800m jooksus, kes on riiki kaks korda ka olümpiamängudel esindanud. Juunikuus sel distantsil riigi meistriks tulles joostud 1.44,53-ga on ta selle aasta maailma edetabelis 18.-ndal kohal. Ent ometigi jäeti ta USA kergejõustikuliidu poolt Pekingi MM-koondisest välja.
Miks?
Nick Symmonds nimelt keeldus allkirjastamast USA kergejõustikuliidu lepingut, kus määratleti millise firma riideid MM-võistlustel kanda võib.
Fotol Symmondsi hõbemedal Moskva MM-võistlustelt.
USA kergejõustikuliit allkirjastas selle aasta kevadel sponsorluslepingu Nike’ga, mis kestab aastani 2040. Ka Nick Symmonds kuulus veel mullu Nike’i tiimi, tänaseks leiab tema nime taga võistluste protokollides juba Brooksi nime.
Peamiseks põhjuseks, miks nimetet leping jooksja poolt allkirjastamata jäi, oli ebatäpselt sõnastatud leping, mis võimaldas nõuda koondise ametlike riiete kandmist väga erinevates kohtades.
Jooksja kohustuseks oli Nike Team USA riietuse kandmist kõikidel võistkonnaga seotud üritustel, sealhulgas võistlustel, treeningutel, hotellis, pressikonverentsidel, auhinnatseremooniatel. Koondise ametlik riietus hõlmas nii aluspesu-spordirinnahoidjaid, pea- ja käepaelu, mütse, sokke kui kotte. Koondisse valitud atleetidel soovitati Pekingisse kaasa võtta AINULT koondise ametlik riietus, ilma kaubamärgita või siis vastavalt Nike’i kaubamärgiga riietusesemeid.
Sponsorlusleping ei hõlmanud jalatseid, prille ja kellasid.
Symmondsile ei meeldinud lepingus toodud väljend „kõikidel võistkonnaga seotud üritustel“, mis jättis väga palju tõlgendamisruumi ning võimaldas nõuda ametliku riietuse kandmist sisuliselt koondisse valiku hetkest alates.
Loomulikult oli tüliõunaks ka raha.
Nick Symmondsi väitel kasutab USA Kergejõustikuliit sportlaste toetamiseks vaid 8,06% (ehk $3,46 milj.) oma sissetulekutest, mis on tema sõnul teiste spordialade liitudega võrreldes häbematult väike summa. Näiteks NBA maksab korvpalluritele välja 50% sponsoritelt ja teleülekannetest teenitud rahast. Jooksja avaldas oma pöördumise täna Huffington Posti veergudel, kus pakkus välja konkreetsed ettepanekud probleemi lahendamiseks.
Pekingisse sõitvasse USA koondisse see kõik teda kahjuks ei vii.
Nick Symmonds on mõneti vastuoluliselt sponsorlusreeglitega käitunud ka varasemalt. Näiteks kasutas ta ajutist tätoveeringut juunikuistel USA meistrivõistlustel. 800 m distantsi võites ja käsi võidu tähistamiseks üles tõstes oli RunGumi logo Symmondsi biitsepsil ka ilusti näha.
Kõik fotod Nick Symmondsi FB ja Instagrami lehelt.