Varustus 21.04.2022
Autor

Uus Polar Pacer Pro on otsekui best of kogumik

Uudise pilt

Kui paarkümmend aastat tagasi linastus eepiline Sõrmuste isanda triloogia, ostsin ma üheksast plaadist koosneva kogumiku, kus igast filmist oli ligi neljatunnine pikendatud versioon, lisaks plaadid režissööri kommentaaridega, digitaalsete efektide ja arvutigraafikaga. Kas ma seda kunagi ka vaatasin? Ei… Palju mugavam oli vaadata telekast eestikeelsete subtiitritega versiooni, kerida reklaamid üle ja piirduda kolme tunniga.

Mitmete spordikelladega on samasugune lugu, need on pikitud täis rohkelt funktsioone ja võimalusi, millest tavaline harrastaja kasutab vaid kümnendikku. Täpsustaks siinkohal, et tavalise harrastaja all olen mõelnud jooksjat, kes ei pürgi Eesti meistrivõistlustele ega Mont Blanci tippu, kuid muidu on igati viks ja vormis.

Uus Polar Pacer Pro on ses mõttes positiivne erand. Polar on oma uue põlvkonna kella mahutanud kõik, mis on jooksja jaoks oluline ning jätnud välja ebaolulise. Otsekui best of või greatest hits. Sedasi on valmis saadud kellaga, mis võiks olla jooksja parim sõber, kuid mis jääb käele ka siis, kui isu kasvab ja lisanduvad teised alad, näiteks triatlon. Funktsioone on selles kellas ju mitme lehekülje jagu.

Mis on kellas uut? Esiteks, kell on kergem ja õhem. Ei ole üldsegi väheoluline uuendus, eriti, kui kella 24 tundi ööpäevas käel kanda. Ergonoomika ja kasutajamugavus on tähtsad, kuid sageli alahinnatud omadused. Ilma rihmata kaalub kell vaid 23 grammi, koos rihmaga 41 grammi. Võrdluseks, Polari kallim jooksukell, Vantage V2 kaalub 34/52 grammi.

Uus Polar Pacer Pro on senistest Polari jooksukelladest märksa õhema korpusega.

Õhemaks muudab Pacer Pro see, et kadunud on kella tagumisel küljel varem paiknenud kõrgendus, mille sees asus pulsi mõõtmiseks vajalik andur. 10 ledlampi on jätkuvalt alles, sest Polar Pacer Pro möödab pulssi randmelt ja sama täpselt, kui varem, kuid kõrgendust ei ole. Seetõttu sobitub kell käe peale paremini, korpusel on paksust vaid 11 mm.

Teine väga oluline uuendus on parem protsessor, mis lihtsustatult tähendab kiiremat kella. Funktsioonides liikumine on märgatavalt kiirem, erinevad kellakuvad avanevad nobedamalt ehk jällegi – kasutusmugavus on paranenud. Muutusest saad kohe aru, kui paned käele mõne vanema kella ja näed, et see mõtleb sinust aeglasemalt. Lisaks võimaldab Pacer Pro sees olev uus Sony chipset määratleda sinu asukohta täpsemalt.

Kolmas suurem uuendus on parem ekraan, mis võimaldab erinevates valgustingimustes ekraanilt info paremini kätte saada. Ekraan on selgem, erksam ja toob värvid paremini esile.

Pacer Pro pakub mitmeid funktsioone, mis Polari tootevalikus eksisteerisid varem premium-segmendi kelladel nagu Vantage V2 või Grit X Pro. Näiteks jooksu- ja rattavõimsuse testid, baromeeter, kompass, radade lisamine ja suunised, Strava live segmendid, jms. Sisuliselt on keskmise hinnaklassiga (299 eurot) kellale lisatud varem vaid kallimatel kelladel eksisteerinud omadused. Ja tehtud seda hinda tõstmata.

Jooksutest ehk maksimaalse hapniku tarbimise test polnud varem sellise hinnatasemega kellade juures saadaval. Nüüd on.

Selle kõige juures on ka kella aku vastupidavus suurenenud, 30lt tunnilt 35le tunnile. Polari kallimatel kelladel peab aku vastu 40 tundi, soodsamatel 30 tundi ehk Polar Pacer Pro paikneb täpselt keskel. Akusäästurežiimi kasutades peab kell vastu kuni 100 tundi. Praktikas tähendab see, et Pacer Prod pead laadima keskmiselt kord nädalas.

Kellal on kümne lediga optiline südame löögisageduse andur, mis mõõdab pulssi randmelt. Pulsinäit on täpne, ühtlases tempos joostes on keskmine pulss võrreldes pulsivöö näiduga sisuliselt sama. Pulsisagedust mõõdab kell loomulikult ka siis, kui sa trenni ei tee ning pulsinäiduga ekraanikuva on üks ligi kümnest, mida sa vaheldumisi kellalt vaadata saad. Seda, milliseid kuvasid kell näitab, saad kellalt ise muuta.

Treeningu käigus kuvatakse ekraanile kuni neli näitu. Treeningu lõppedes näidatakse energiakulu, samuti erinevates kiirus- ja pulsitsoonides veedetud aega. Nädala sees läbitud treeningud summeeritakse nädala vaatesse, kus näed kilometraaži ja treeningutele kulutatud aega. Kui oled numbri-inimene, on tore näha, kuidas kilomeetrid nädala edenedes lisanduvad.

Must on küll popim kellavärv, kuid uute Polarite puhul meeldis allakirjutanule rohkem hoopis valge värviga kell. Ilus ja lihtne.

Iga treeningu kohta arvutatakse välja selle koormus südamele, akumuleeruva koormuse põhjal annab kell hinnangu, kas treenid vormi parandamiseks liiga palju või liiga vähe, kas su treeningkoormus on vormi säilitamiseks piisav või hoopis liiga suur, mis tähendab suuremat vigastuste ohtu. Seda tehakse iga treeningu järel, vaatamata sellele, kas käid jooksmas, kõndimas, rattaga sõitmas või ujumas. Universaalne koormusnäit võimaldab võrrelda erinevate liikumisviiside mõju.

Kell annab treeningkoormusele kaudse hinnangu ka unekvaliteeti jälgides. Kell fikseerib magades nii sinu pulsi, kui hingamisrütmi, samuti erinevate unefaaside (kerge uni, sügav uni, REM uni) ja katkestuste kestuse, mis kõik summeeritakse koondhinnangusse. Kui hinnang on „Väga hea“ on sinu unekvaliteet väga hea, mis võib tähendada ka väiksemat stressitaset (mõistlikku treeningkoormust). Kui lähed treeningutega üle piiri, mõjutab see ka unekvaliteeti ning sellest annab märku ka kella hommikune hinnang eelmisele ööle. Loomulikult mõjutab unekvaliteeti ka sinu igapäevane töö, kodune koormus, stress. Vahel, kui kella hinnang unekvaliteedile halvem on, on mõistlik treeningkoormust vähendada.

Kellarihmad on pealt ühest materjalist, alt teisest, ikka selleks, et kasutusmugavus oleks suurem. Toreda nüansina on kellarihmad seestpoolt teist tooni.

Igapäevaselt jälgitakse ka sinu liikumisaktiivsust, fikseeritakse nii sammud, kui kalorikulu ning võrreldakse neid sinu poolt püstitatud eesmärkidega.

Väga praktiline funktsioon, mille väärtus muutub suuremaks reisides, on ilmaprognoos. Kella ekraanile kuvatakse lähemate päevade ilmaennustus, näed, kas on tulemas vihmased või päikeselised päevad ning saad oma tegemisi selle järgi sättida.

Kellanäidu erinevaid kuvamisviise on mitmeid, kella saad personaliseerida erinevate värvide kasutamisega, Pacer Pro rihmade valik on samuti lai. Lisaks tavapärastele mustale ja valgele pakutakse ka tumesinist, rohelist, lillat rihma. Rihmad on kahes mõõdus, komplektis tulevad kaasa nii suuremale kui väiksemale randmele mõeldud rihm. Rihmasid saad vahetada ilma täiendavate tööriistadeta, kougid küünega rihmakinnituse lahti ning paned teist värvi rihma peale. Lisaks tulevad erinevat värvi rihmadega kaasa ka adapterid, millega saad kasutada ka standardseid 20 mm laiuseid rihmasid.

Rihma vahetamine käib Polar Paceril lihtsalt, kougid rihma paremas servas näha oleva metallist jublaka välja ja saadki rihma ära võtta.

Polar Pacer Pro funktsioonide juhtimiseks tuleb kasutada kella viit nuppu, mis on struktuurse pealispinnaga. Ekraan puutetundlik ei ole, kuid kas see on hea või halb asi, sõltub juba kasutajast. Mõnele meeldib puutetundlik ekraan, mõnele jällegi nupud.

Kokkuvõtteks, Polar Pacer Pro on 299 euro eest väga hea jooksukell, sarnased funktsioonid olid Polari valikus varem saadaval vaid kelladel, mille hind on märkimisväärselt kallim. Parem ekraan, kiirem protsessor, kergem ja madalam korpus on selle kõige juures juba ekstra. Negatiivse poole pealt, Polar ei lisanud Pacer Prole ühtegi täiesti uut funktsiooni, mida varem Polari kelladel ei olnud. Polari seniste kasutajate jaoks ei ole kellas seetõttu sellist üllatusmomenti, kuid uute ja ka reaalselt vajalike funktsioonide välja mõtlemine on tänapäeval üldse keeruline. Ja keerulised asjad ei meeldi ju kellelegi. Erinevalt best of-ist või greatest hitsist, mida uus Polar Pacer Pro endas sisaldab.

Uue Polar Pacer Pro leiad maaletooja Mefo kodulehelt siit.

Viimased uudised