Välismaiste jooksuvõistluste naasmine
Globaalse ulatusega koroonapandeemia on mõjutanud jooksuvõistluste korraldamist kogu maailmas. Mullu jäeti ära enamus välismaistest suurtest maratonidest, osad korraldati ainult virtuaalsel kujul.
Ent 2021.a. on trend pöördunud. Suur osa suve teises pooles ja sügisel kavas olnud välismaratonidest on toimunud, heaks näiteks kasvõi pühapäeval toimunud Valencia maraton, millest võttis osa enam kui 12 000 jooksjat. Loomulikult, võistlustele minnes tuleb arvestada teatud piirangutega, kuid see on 2021.a. reaalsus.
Kuuest Marathon Majors sarja kuuluvast võistlusest toimus sel aastal viis, ära jäi vaid Tokio maraton. Loomulikult jäid ka suurmaratonide osavõtjate arvud alla tavapärastele. Näiteks New Yorgis, kus osavõtjate arvud olid viimastel pandeemia-eelsetel aastatel 50 000+, sai 2021.a. tulemuse kirja vaid 24 940 võistlejat. Berliinis oli lõpetajaid 23 097, Bostonis 15 382, Chicagos 26 106. Londonis oli osavõtjate arv 35 872, kuid seegi number oli ligi 10 000 võrra väiksem harjumuspärasest.
Korralduslikud piirangud on võistluste lõikes olnud samuti erinevad. Londonis oli stardimaterjalide kättesaamiseks vaja ette näidata negatiivne koroonatest, Berliinis aktsepteeriti nii vaktsineeritust, läbipõdemist, kui negatiivset testi. Ateenas lubati starti vaid vaktsineeritud jooksjad. Mitmepäevastel ultrajooksudel on tavapäraseks kujunenud igapäevased kiirtestid.
Koroona leviku takistamiseks asetatud piirangud on riigiti erinevad, mistõttu on ka korraldajate poolt osavõtjatele esitatud tingimused olnud erinevad. Ükski jooksuvõistluse korraldaja ei mõtle ise välja selliseid piiranguid, mis osavõtjatele esitatakse, need tulenevad ikkagi kohalike ametivõimude nõuetest.
Kõige rohkem on koroonakriisis kannatanud kevadised jooksuvõistlused. 2020.a. kevadel lükati mitmed jooksumaratonid sügisesse, kuid sügisel oldi sunnitud võistlus ära jätma. Ka 2021.a. kevadel korraldati Euroopas vähe jooksuvõistlusi, aastatagusele kogemusele tuginedes loobusid mitmed korraldajad teistkordsest edasi lükkamisest ning jätsid võistluse lihtsalt ära. Sedasi käituti näiteks Kopenhaagenis, kus korraldajad lootsid veel viimase hetkeni saada kohalikult terviseametilt nõusoleku.
Üks väheseid suuremaid välismaiseid jooksumaratone, mis nii 2020.a. kui 2021.a. toimus, oli Helsingi maraton. Võistlus tõsteti maikuust oktoobrisse ning suudeti kehtivaid nõudeid arvestades mõlemal aastal läbi viia, loomulikult jäi osavõtjate arv tavapärasest väiksemaks. Kui 2019.a. sai Helsinki City Run poolmaratonil tulemuse kirja 7073 võistlejat ning Helsinki City Marathonil 1746, siis aasta hiljem olid numbrid juba 3298 ja 1363. Kuid sel aastal kasvas osavõtjate arv mullusega võrreldes juba pea kolmandiku ehk ka osavõtjad on tasapisi naasmas jooksuvõistlustele!
Võistluse korraldamine ka koroonapandeemia ajal näitas, et kohalike ametivõimudega suudetakse jõuda kokkuleppele ka piirangute kiuste. Loomulikult, korraldaja käed igale poole ei ulatu, reisipiiranguid kehtestavad kohalikud ametivõimud ning need mõjutasid ka osavõtjate arvu, kuid vaatamata sellele teeniti märkimisväärne kogus usalduskrediiti.
2022.a. leiame Helsingi maratoni kalendrist harjumuspäraseks saanud ajal, maikuus. Vaktsineerituse tase annab võimaluse naasta pandeemiaeelse jooksukalendri juurde.
Maikuine jooksukalender on harrastussportlaste jaoks kõige keerulisemate valikutega nii Eestis kui lähiriikides. Helsingi maratoniga samast nädalavahetusest leiame ka Riia ja Kopenhaageni maratoni.
Juuni algusest, oma tavapäraselt kohalt, leiame kalendrist Stockholmi maratoni, novembri alguses toimunud Barcelona maraton on järgmisel aastal kavas aprillis, täpselt samal päeval joostakse kõikide eelduste kohaselt ka Pariisi tänavatel.
Tänavune jooksuaasta andis välismaistele korraldajatele väärt kogemuse, kuidas korraldada suurt rahvaspordiüritust turvaliselt ja piiranguid arvesse võttes. Sama hea kogemuse said kohalikud ametnikud, kes nägid, et rahvaspordiüritused ei tekita suuri koroonakoldeid, mistõttu võib ka järgmise aasta välismaratonide kalendrisse suhtuda mõõduka optimismiga.
Kõik huvitavamad välismaratonid leiad Marathon100 kalendrist siit.