Varustus 21.08.2023
Autor

„Vett tuleb ilmtingimata juua, aga sellest üksi ei piisa.“

Uudise pilt

Mis on ühist trenni tegevatel ja palavuses viibivatel inimestel? „Elutähtsate mineraalide kadu,“ vastab Leedu korvpallikoondise ja 3x3 meeskonna füsioterapeut, Laimonas Šiupšinskas. Leedu Terviseteaduste Ülikooli spordimeditsiini professoril on selle kohta lihtne selgitus.  

„Intensiivse treeningu käigus keha temperatuur tõuseb. Organism reageerib sellele ja kaitseb ennast ülekuumenemise vastu higistamisega. Higistamise tulemusel kaotab keha nii vedelikku, kui mineraalaineid, mis sisaldavad elektriliselt laetud ühendeid, elektrolüüte. Palja vee joomisest organismi loomuliku tasakaalu taastamiseks seetõttu ei piisa. Nimetatud ained osalevad mitmetes keemilistes protsessides, mis toetavad meie keha toimimist, näiteks ka selle sama vee omastamist rakkude poolt. Kui mineraalide kogus langeb, muutub vee juurdepääs rakkudesse keerulisemaks. Kui inimesel on vedeliku puudus, on tasakaal häiritud ja tekib dehüdratsioon. Sellest tingituna on takistatud ka higistamine, kaitse ülekuumenemise eest,“ selgitas Šiupšinskas, kes on aastaid hoolitsenud Leedu tippsportlaste eest.

Veekadu põhjustab energiapuudust, närvilisust ja tuju langust. Kui vedeliku tasakaal on paigast ära, on organismil raskem eemaldada toksiine, hapniku ja toitainete omastamine ning immuunsüsteemi toimimine on pärsitud.

„Mineraalainetel on inimese organismis väga oluline roll, need hoiavad keha sisemise seisundi stabiilsena. Samuti aitavad need koordineerida lihaskontraktsioone, südametegevust ja närvisüsteemi elektrilisi impulsse. Uuringutes on selgunud, et veepuudus häirib ka mõtlemisvõimet,“ sõnas biomeditsiini teaduste doktor Šiupšinskas.

Eriti olulised on magneesium-, kaalium-, kaltsium- ja naatriumioonid. Nende vaegus võib põhjustada lihaskrampe ning juukse-, naha, küüne- ja seedeprobleeme.  

Kuidas taastada elektrolüütide tasakaal?

„Sellele küsimusele on mul alati lihtne vastus: jooge suure mineraalainete sisaldusega looduslikku vett, näiteks Vytautast. See sisaldab tervet kompleksi elutähtsaid mineraale, koguni 7309 mg/l. Te võite seda pidada reklaamiks, kuid ma ei tea ühtegi teist selliste omadustega looduslikku mineraalvett. „Taasta jõuvarud,“ ei ole Vytautase motoks ilma asjata, väitis Laimonas Šiupšinskas.

Kas see tähendab, et Leedu rahvusmeeskonna mängijad joovad alati Vytautast?

„Nagu ma juba ütlesin, on mineraalid väga olulised, kuid tippsportlaste vajadused on suuremad. Läheb vaja tervet kompleksi vitamiine ja aminohappeid, ja muudki, sest kiire taastumine intensiivsetest treeningutest ja võistlustest on väga oluline. Harrastussportlastele piisab ka mineraalveest,“ sõnas Leedu Terviseteaduste Ülikooli spordimeditsiini professor.

Neil, kes soovivad hoida mineraalide tasakaalu, tasuks teada, et pooleliitrine pudel Vytautast sisaldab 226 mg kaltsiumit, 120 mg magneesiumit ja 1740 mg kloriide. Sama palju magneesiumit on 100 grammis šokolaadis, kahes keskmise suurusega avokaados, 41 grammis India pähklites, 34 grammis mandlites, 2,5 kartulis, 77 grammis nisukliides, 78 grammis maapähklivõis, 377 grammis keedetud läätsedes, 3,8 keskmise suurusega banaanis.

Viimased uudised