Jooksmine 01.06.2015
Autor
Janek Oblikas

Vihmaga jooksmine

Uudise pilt

Ilm ei sega jooksmist ehk siis – jookseme ikka, rain or shine! Kuid kuna Riia ja Stockholmi maratonil valati jooksjatele kaela pangede kaupa vett, siis on sobiv hetk võtta kokku tähtsamad nõuanded vihmas jooksmiseks-võistlemiseks – pole ju tegemist viimase vihmas peetud võistlusega.

1.       Riietu ilmaoludele vastavalt.  Vihm jahutab ning kui temperatuurid jäävad kümne kanti, siis on oluline hoida kehasoojust kas pikkade käistega jooksusärki või isegi kahekihilist riietust kandes.  Kui temperatuur võistluse käigus kõigub, siis on hea kasutada riideid, millel saad soojemaks minnes kas käised üles käärida või siis eest luku lahti tõmmata.

2.       Füüsika seadused kehtivad ka jooksjate jaoks ehk siis – mida suurem on keha pindala, seda kiiremini see jahtub.  Seetõttu – kui oled väike, siis tõenäoliselt mõjutab külm vihm sind vähem, kui siis kui oled suur. 

3.       Võta kindlasti kaasa vahetusriided, mis peale võistlust selga tõmmata.  Joostes toodab sinu keha sooja, kuid peale võistlust, kui aktiivne liikumine on lakanud, jahtub ka keha kiiremini maha. 

4.       Vihm muudab teed libedaks ning seda võiks ka jooksusussi valikul arvesse võtta. Pane jalga sügavama tallamustriga toss, mis tagab libeda asfaldiga parema haakuvuse.  Hoia ka pilk tähelepanelikumalt teel, kuna lompide sügavust ja seda, mis vee all paikneb, ei või ette teada.

5.       Tee kindlasti korralik soojendusjooks ja –võimlemine, seda isegi siis, kui tegemist on maratoniga.  Jookse soojaks isegi siis, kui tavalise ilmaga sa seda muidu ei tee.

6.       Määri suuremad lihased sisse soojendava kreemiga – ka nõnda püsib su keha temperatuur kõrgem, mis on lihaste tööks väga oluline.

7.       Jaheda vihmaga jooksmine on raskem – energiat, mis muidu kuluks ainult jooksmisele, tuleb kasutada ka kehatemperatuuri säilitamiseks.

8.       Müts pähe! Kindad kätte! Vähemalt ei saja vihm sulle otse näkku ning suur osa kehasoojusest eemaldub just nimelt katmata pea kaudu.

9.       Ilmaprognoosi uurides selgita kindlasti välja nn. tunnetuslik temperatuur, mis võtab arvesse ka tuulefaktorit.  Tavaline kraadiklaasinäit võib olla petlik.

10.   Kasuta kompressioonrõivaid – pükse ja põlvikuid.  Uuringutega on kindlaks tehtud, et kompressioonpükse kandes püsib keha temperatuur kõrgem, kuna nende kaudu eraldub vähem kehasoojust. 

11.   Pane stardikoridoris ootamise ajaks selga vihmakeep või mõni muu paksem riietusese, mille saad minut enne stardipauku minema visata.

12.   Pea meeles, et mida rohkem su kehatemperatuur võistluse käigus langeb, seda rohkem mõjutab see ka võistlustulemust.

Viimased uudised