Varustus 22.10.2014
Autor
Janek Oblikas

Viis nädalat Suunto Ambit3-ga

Uudise pilt

Uus Suunto Ambit3 spordikell tuli Eestis müüki septembri keskel, mil Marathon100 seda ka tutvustas.  Mitmed Ambit3 omadused tundusid uudsed ja huvitavad, mistõttu võtsime ette viie nädala pikkuse kasutajatesti.  Tahtsime näha kas see, mis paberil paistab tore, ka kella igapäevasel kasutamisel midagi juurde annab.  Uue Suunto Ambit3 kellaga sai käidud jooksmas, ujumas ja ratast sõitmas ning selle käigus tema põnevamaid omadusi katsetatud.  Nüüd, mil kasutajatest on läbi, läheb katse-eksemplar tagasi Matkasporti.

Mis muljed siis uuest Suunto Ambit3-st tekkisid?  Olles igapäevaselt 2012.a. turule tulnud Suunto Ambiti esimese versiooni kasutaja, trügis viimase kuu jooksul just Suunto Ambit3 minu käe peale ning enda isiklik kell jäi lauanurgale tolmu koguma.  Miks?  Esmamulje igast tootest tekib ikkagi selle väljanägemise põhjal ning uus Suunto Ambit3 on ilus kell, ilusam kui nimetet toote kahe aasta tagune esimene versioon.

Ega Suunto Ambiti esimesel versioonil ka midagi viga polnud, lihtsalt ta nägi välja selline, mille kallal on töötanud eeskätt insenerid ja mitte disainerid – töökindel aga mõnevõrra robustne ja kandiline.  Mullu turule tulnud Suunto Ambit2 oli saadaval juba erinevates värvides ning sama suunda jätkab ka Suunto Ambit3.  Proovikasutuses olnud kell oli valge, serval läikimas hõbedased nupud, sihverplaati ümbritsemas samuti hõbedane rõngas – kohe näha, et kellamehed on punti võtnud disaineri, kes ütles, et Suunto Ambit3 Sport versioon peab olema saadaval nii mustas, sinises kui valges värvis.  Neile lisaks on võimalik muidugi hankida ka kriimustuskindla safiirklaasiga Suunto Ambit3 Sport Sapphire versioon, kuid siis tuleb rahakotti juba mõnevõrra suurema summaga tuulutada.

Suunto Ambit3 on esimesest Ambitist ka mõnevõrra väiksem ja kergem – paksust 15,5 mm 18 mm asemel.  Samas – Ambit muutus õhemaks juba teise versiooniga ehk siis ses osas mullusega muutust pole toimunud.  Kellarihm on märksa elastsem ja painduvam varasemaga võrreldes, mistõttu istub ta sul ka mõnevõrra paremini randme peal.

Ehk siis väljanägemise järgi on Suunto Ambit3 võrreldes esimese Ambiti versiooniga nägusam, kuid mullu lansseeritud Ambit2-ga sisuliselt samasugune.

Ent oluliselt väiksemaks on selle ajaga läinud pulsivöö.  Loomulikult – vöö ise on ikka samasuur aga see ümmargune nööp, mis su pulssi loeb, on tillem.  Võrdluseks ka väike foto, kus näha pulsivöö eelmine ja praegune versioon.

Kõikide asjadega, mis väiksemaks muutuvad, tekib alati kartus – kas ka funktsionaalsus ja töökindlus selle vähendamise juures kannatavad?  Suunto Ambit3 uue pulsivöö juures ei olnud miskit negatiivset muutust ses osas näha – pulsimõõtmine oli stabiilne ja täpne, tundus isegi, et anomaaliaid eelmise versiooniga võrreldes oli vähem – teate küll – vahel näitab iga pulsikell normaalsest pulsinäidust oluliselt suuremaid või väiksemaid numbreid ent Suunto Ambit3-ga ma seda ei hoomanud. 

Pulsivöö võimed läksid selle väiksemaks muutumisega aga hoopistükkis suuremaks.  Nimelt, Matkaspordist testikella saades räägiti mulle Suunto Ambit3 pulsivöö võimest talletada pulssi ja muid näite ka ujudes.  Tõsiuskse jooksjana ma mõtlesin – rääkige, rääkige, mis mul kui jooksjal sellest!  Ent võta näpust! Hüppasin basseini pulsivöö ümber rinna (lisatud fotol oleval musklilisel rindkerel pole minu kõhetu kujuga küll miskit pistmist). 

Eks ta natuke naljakana tundus – kruiisida terviseujujate rajal kord konna, kord krooli, pulsivöö ümber rinna ja kell käe peal.  Ent NB! NB! Suunto Ambit3 spordikell tunneb ära nii sinu ujumisstiili kui basseinipöörded.  Pole paha!  Ujumistrennis on ju tõeliselt nüri basseinipikkusi lugeda – kas oli nüüd juba 17 või juba 19? Ent Suunto Ambit3 teeb selle sinu eest ära – treeningut alustades märgid spordialaks Pool swimming (valida on ka Openwater swimming) ning märgid ära basseini pikkuse (nt 25m) ning ülejäänu eest hoolitseb juba kell.  Suunto Ambit3 tunneb kiirendusanduri abiga ära pöördel aset leidva pidurduse ning liidab treeningu käigud kõik basseinipikkused kokku.  Loomulikult on andurit võimalik ka ära petta – ujusin täpselt ühe kilomeetri ent kell näitas treeningu lõppedes 975 m, kuid see erinevus on köömes kogu selle funktsionaalsuse juures! Näiteks talletab Suunto Ambit3 kell ka selle, mitu tõmmet sa ujudes tegid.

Kuid üle kõige meeldis mulle see, et Suunto Ambit3 talletas ujudes sellised pealtnäha lihtsad näitajad nagu läbitud vahemaa, ujumiskiirus ja pulss.  Ujumistrennid on tavaliselt olnud sellised kohustuslikud vahepalad, millel päris trenniga väike seos – kui teistes trennides talletad ikka nii treeningu pikkuse, keskmise kiiruse kui pulsi, siis ujumistrennis pole pulsist seni aimugi olnud. Uus Suunto Ambit3 aga võimaldab just nimelt seda.  Teed oma trenni ära, ühendad kella arvutiga ning näed kõiki ujumistreeningu olulisi andmeid ning teatud aja möödudes ka progressi.

Vee all Ambit3 loomulikult pulssi ei näita, kuid minu jaoks polnud see ka probleem – proovi sa ujudes oma käe peal olevat kella vaadata, no ei ole kõige kergem.  Ent andmed salvestatakse ilusti ning näed neid hiljem arvutist.

Jooksmisel toimis kell laitmatult.  Kolme nupuvajutusega on kell treeningvalmis, seejärel paigaldab ta sinu asukoha GPS signaali alusel ning võidki treeninguga alustada.  Kui alustad trenni samast kohast (või kuni 100km kaugusel) kust varemgi, saab kell GPS signaali kätte nelja-viie sekundiga ehk tõeliselt kiiresti, uues kohas võib sama tegevuse peale minna minut-kaks. 

Jooksmisel (ja ka muude spordialade juures) näitab Ambit3 sihverplaadil sama-aegselt kolme erinevat näitajat – olgu need siis nt. hetke pulss, hetke kiirus ja aeg.  Erinevaid ekraanivaateid on vaikimisi kolm, mida sul on võimalik treeningu käigus ühe nupuvajutusega vahetada.  Nii ekraanivaadete arv, kui seal kuvatavad näitajad on kasutaja poolt seadistatavad ehk saad ise märkida, mida kellal treeningu käigus näha tahad.

Suunto Ambit3 (ja ka varasemate Ambitite) üks boonuseid on kahtlemata nn. App Zone ehk siis võimalus lisada oma spordikellale teiste kasutajate poolt koostatud äppe või eestikeeli – rakendusi.

Kasutasin Bremeni maratonil rakendust, mis arvutab jooksmise käigus sinu prognoositava lõpuaja.  Iseenesest lihtne rakendus, mis võtab arvesse sinu poolt läbitud vahemaad ning selle läbimiseks kulutatud aega ning arvutab sellest lähtuvalt prognoositava lõpuaja.  Olen varasematel maratonidel seda oma peaga üritanud teha – et kui ma nüüd viimased 10 km jooksen jätkuvalt kiirusega 5.30/km, siis saan lõpuajaks nt. 4.00.  Ent kohati muutub selline arvutamine jooksmise käigus üsna keeruliseks, eriti kui pead korrutama numbreid, mis ei ole enam väga ümmargused – näiteks 7 x 5.40.  Vastav äpp teeb selle tehte sinu eest ära, kuigi tõesti – lõpuaja kalkuleerimisel ei arvestata tempo raugemist viimastel kilomeetritel.  Ometigi oli distantsi käigus päris tore näha, et kümnendal kilomeetril prognoosis vastav äpp lõpuajaks 3.39, poolmaratoni vaheajapunktis samuti 3.39, kümme kilomeetrit hiljem oli prognoositav lõpuaeg juba pooleteist minuti võrra aeglasemaks muutunud.

Üheks Suunto Ambit3 uueks omaduseks on ka selle ühilduvus nutitelefoniga ehk siis tema Bluetoothi kasutamisest tulenevad omadused. Hetkel ühildub Suunto Ambit3 küll ainult Apple’i kraamiga, kuid juba tulevaks aastaks lubatakse ka ühilduvust Androidi telefonidega.  Kuidas see siis toimib?  Lisad oma iPhone’le vastava Movescount äpi, mis pakub praktiliselt sama funktsionaalsust, mis kell.  Seejärel ühendad Suunto uue pulsivöö iPhone’ga (ingliskeelne termin pair on küll täpsem, eestikeeli tuleb kohe pähe sõna paaritama, kuid päris sellega ka tegemist pole), misjärel pulsinäidud jõuavadki lupsti pulsivöölt sinu telefoniekraanile.  Ekraanil kuvatakse samuti korraga kolme näitajat, näiteks läbitud vahemaad, hetke pulssi ja keskmist kiirust.  Kõiki andmeid saad salvestada nii kella kui telefoniga, kuid siin tuleb loomulikult arvesse võtta seda, et spetsiaalne GPSiga kell on telefoni GPSist läbitud vahemaa mõõtmisel alati täpsem.

Uue Suunto Ambit3 nutitelefoniühilduvus tähendas ka seda, et telefonis Movescount äppi kasutades on võimalik oma treeningu andmetele lisada ka fotosid ja videosid.  Et jooksed näiteks kilomeetri, teed endast ühe selfie, jooksed teise kilomeetri ja teed pildi kenast loodusest ning äpp liidab need fotod sinu treeningule ning paigutab jooksu trajektoori näitavale kaardile täpselt õigetesse kohtadesse.  Mõte iseenesest lahe, eriti kui oled jooksmas väljamaal, kuid eks see nõuab vähe edevamat inimtüüpi – no mida ma seal ikka pildistan, kui ma samal ajal trenni üritan teha, keskenduks ikka jooksmisele! Aga pildistamine on täiesti teine tera, kui sa oled kusagil piiri taga võistlemas, aega maa ja ilm ning siis sa ka klõpsid muudkui raja äärde jäävaid vaatamisväärsusi.  Sedasi saab päris hea reportaaži oma võistlusest.

Iseasi muidugi kuidas suhtuda pildistamisse rattatrenni käigus.  Proovisin teha pilti samal ajal rattaga sõites, no ei tulnud väga hästi välja. . . Hea, et kedagi vastu samal ajal ei tulnud.

Kokkuvõtteks. 

Suunto Ambit3 on igati korralik ja töökindel spordikell.  Kõik funktsioonid töötavad nii nagu peavad, numbrid on selged ja suured ning infonälga ei jää ka suurem numbrisõltlane. 

Kella aku peab Sport versioonil vastu kuni 25 tundi ja Peak versioonil kaks korda nii palju ehk siis enamus tavainimesi saab ilma aku pärast muretsemata teha päris mitu trenni.  Või näiteks ühe 24h jooksu.  Spordikella aku on aga üllatavalt sageli olulisem omadus, kui kõiksugu kellad ja viled, mida kellade peale topitakse.  On üsna tavaline olla nt. maratoni stardis ning märgata – ups! Kella aku on otsad andnud.  Suunto Ambit3 puhul on loomulikult ka see risk olemas – kuna aku peab kaua vastu, siis sa lihtsalt unustad seda vahepeal laadida . . .

Ujumistrennides pulsi, ujumisstiili, kiiruse, tõmmete, jms talletamine on väga lahe asi!  Järgmises elus, kui ma enam jooksja ei ole hakkan kindlapeale ujujaks.

Suunto Ambit3 selgeks boonuseks on tema seadistatavus (mis samal ajal ei ole ülikeeruliseks tehtud).  Ekraanivaadete muutmine, äppide lisamine või ka loomine ei ole miski kosmoseteadus ning võimaldab Suunto Ambit3 potentsiaali kindlasti paremini realiseerida.

Uus Movescount äpp, nutitelefoni ühilduvus ning fotode-videote lisamise võimalus – täiesti toredad lisad, mis annavad nt. Ambitit matkakellana kasutades päris palju juurde, ent jooksmisel või veelgi enam – rattatrennis – ma ikka tavaliselt trenni käigus pilte ei tee. Tavaliselt. . .

Ning väheoluline pole ka see, et nutitelefoniga haakub nii Suunto Ambit3 kell kui pulsivöö ehk võid minna jooksma näiteks lihtsalt pulsivöö ja oma iPhone’ga ning kella koju jätta.

Viimased uudised