Jooksmine 14.09.2017
Autor
Janek Oblikas

Kui palju oli tänavune Tallinna maraton mägisem mullusest?

Uudise pilt

Tänavune Tallinna maraton viis jooksjad uutele radadele, kus tundus tõusumeetreid varasemast rohkem olevat.  Sageli tundub rada mägisem olevat, kui jooksuvorm nõrgem ehk siis - tunnet ei saa alati usaldada.  Seetõttu võtsime välja suuremate-lähemate linnamaratonide tõusumeetrid tuginedes Suunto Spartan Sport kella andmetele.  Kui lauge või mägine tänavune Tallinna maraton võrreldes nt Pariisi, Hamburgi või Stockholmi maratoniga siis ka oli? Loomulikult pole ka spordikella andmed alati 100% täpsed, kuid annavad üsna hea võrdlusmomendi.

Kõrvutasime lähemate linnamaratonide osas kahte numbrit - tõusumeetreid ja raja kõige kõrgema ja madalama punkti kõrguste vahet.  Tõusumeetrid kajastavad raja raskusastet kõrguste vahest vast natuke täpsemalt kuna võtavad kokku terve raja tõusud.  Ent tõusude olemasolu rajal või nende puudumine ei tee võistlusrada iseenesest raskemaks või kergemaks.  Vahelduva profiiliga rada paneb tööle mõnevõrra erinevad lihased erinevalt laudsiledast rajast, kus jalalihased saavad koormust esimesest kilomeetrist viimaseni täpselt ühtmoodi.  Vahel teevad raja raskeks aga hoopistükkis langused - allamäge jooksmine, eriti väsinud jalgadega, ei ole maratoni lõppfaasis miski meelakkumine.  Kuid loomulikult - laugel rajal on ühtlase jooksutempo hoidmine, vähemalt teoorias, lihtsam.  Ehk kokkuvõtteks - pilt ei olegi alati nii mustvalge, kui alguses tundub.

Kuid mida näitavad siis lähiriikide linnamaratonide tõusumeetrid?

Kõige raskema rajaga on vähemalt tõusumeetrite järgi Stockholmi rada.  284 tõusumeetrit on kolm korda rohkem kui tänavusel Tallinna maratonil.  Ka Helsinki rada pole lihtsamate killast - 205 tõusumeetrit on küll vähem, kui Rootsi pealinnas, kuid ikkagi omajagu tõuse ja langusi.  

Mõnevõrra ootamatult on Tallinnast mägisema rajaga ka sellised suurmaratonid nagu Pariisi ja Hamburgi maraton.

Tänavune Tallinna maratoni rada pakkus jooksjatele 105 tõusumeetrit, võrdluseks - mulluse maratoni sama number oli 79.

Suurtest maratonidest on kõige laugema rajaga oktoobrikuine Amsterdami maraton (tõenäoliselt on sama lauge ka Berliini maratoni rada), kuid kui sa tahad maratoni, kus on NULL tõusumeetrit, siis tuleb minna hoopis Lasnamäele, kus toimub Tondiraba sisemaraton.

 

 

 

 

 

Viimased uudised