Jooksmine 09.09.2022
Autor
Janek Oblikas

Võistluspäeva nimekiri - 20 asja, mida kaasa võtta.

Uudise pilt

Selleks, et võistluspäeval kõik tarvilik kaasa oleks võetud, koostasime näitliku maratonivarustuse nimekirja.  Arusaadavalt on antud nimekiri iga jooksja puhul individuaalne, kuid hea on võistluspäevale eelneval õhtul kontrollida, kas kõik pildil olev on valmis pandud.

  1. Jooksusärk või -maika.  Tallinna maratoni toimumisaeg on väga hea – kui just taevast lund ei saja, pole riietusega võimalik eksida.  Lühikeste käistega jooksusärk või maika on nädalavahetusel täiesti piisav.  NB! Lähtu riietumisel 10+ reeglist – pane selga sellised riided, millega tunned ennast 10 kraadi soojema ilmaga mugavalt.
  2. Jooksupüksid. Samal põhjusel on lühikesed püksid võistluspäeval täiesti OK!  Hea kui jooksupüksid on liibuvad, sel juhul hõõrumise tõenäosus väiksem.
  3. Jooksusokid.  Pane jalga sokid, millega oled varem korduvalt jooksnud ning mis pole hõõruma hakanud.
  4. Jooksutossud. Sisse joostud jooksutossud, mitte tutikad, sporditurult ostetud tossud. 
  5. Nokats või jooksumüts või buff.  Hoiab eemal päikese ning kaitseb higi silma sattumise eest.
  6. Säärised. Palava ilmaga võid säärised koju jätta – jahutab paremini, kui midagi liigset ümber jalgade pole, jahedama ilmaga tõmba jalga. 
  7. Kindad. Tavalised ehituspoest ostetud maalrikindad (maksavad umbes 1 euro).  Kuigi joostes hakkab soe, siis stardis ja esimestel kilomeetritel võib olla külm.  Enamus soojusest eemaldub (ilma mütsita) peast ning kätelt.  Ühekordsed maalrikindad võid kümnendal kilomeetril vabalt prügikasti visata.
  8. Vihmakeep või vana pusa. Stardikoridoris sooja hoidmiseks on hea, kui sul on maika peal midagi soojemat, vihmase ilma korral on vihmakeep asendamatu.  Nii vihmakeebi kui vana pusa võid minut-paar enne stardipauku raja kõrvale visata.
  9. Kätised (puuduvad pildilt). Hoiavad sooja ning saad need võistluse käigus käel kokku kerida. 
  10. Päikeseprillid.
  11. Pulsikell ja -vöö. Tänapäeval, mil randmelt pulsi mõõtmine tavapärane on, võid pulsivõõ küll koju jätta.
  12. Geelid. Süsivesikud, mida jooksmisel energia saamiseks kasutad, saavad kehas nagunii otsa. Seega, vajad sa võistlusel lisa.
  13. Magneesium.  Krampide vastu, kuid ära võta magneesiumi enne starti!  
  14. Veepudel. Stardi eel võib väike janu tekkida ning hea kui sul on selleks puhuks väike veepudel kaasa võetud.
  15. Teip. Teibi kinni rinnanibud, särk hakkab hõõruma ning verise särgiga finišeerimist näed maratonidel aeg-ajalt ikka.  Ei ole mõnus.
  16. Vaseliin.  Higistamise käigus eralduvad kehast soolad, mis hakkavad keha vastu hõõrudes liivapaberina käituma.  Määri vaseliiniga reie siseküljed ja kaenlaalused ehk kohad, mis joostes hõõruma võivad hakata.
  17. Vahetusriided (puuduvad pildilt).  Kuivad riided peale maratoni selga panemiseks.
  18. Plätud (puuduvad pildilt). Maratoni käigus jalad tursuvad ning sa ei taha oma tosse peale lõpetamist nähagi, küll aga on mõnus pärast lükata jalad plätudesse, mis jalgadele ruumi jätavad.
  19. Vetsu- või taskurätikupaber (puudub pildilt)Noh, igaks juhuks.
  20. Telefon. Keegi ei käi ju võistlusel ilma pilti tegemata.

Ja loomulikult - ära lahku kodunt ilma rinnanumbrita!

Lisaks eeltoodud nimekirjale võib varustuse hulka kuuluda veel nii mõndagi - geelivöö, joogipudelite vöö, spordipesu, plaastrid, jms.  Pane oma jooksuasjad valmis juba maratonieelsel õhtul, siis ei pea sa stardihommikul sellele energiat kulutama.

Viimased uudised