Jooksmine 01.08.2024
Autor
Katrin Männimets-Sevastjanov

Igavese oiviku päevik - neljas ehk juuni osa “Jooksja kannab Nike”

Uudise pilt

Neli trennikuud on möödas, mis tähendab, et on aeg võtta oma juuni tegevused kokku. Juunikuu jooksul oli tehtud 16 jooksutrenni ja läbitud 170 kilomeetrit. Võrreldes minu eelmise aastaga, kilomeetreid on tublisti juurde tulnud, sest eelmisel aastal, kui valmistusin Tallinna maratoniks ise (siis ikka poolmaratoniks) läbisin ainult 90 km juunis. Trenne oli igasuguseid, pikemaid ja rahulikumaid jookse, tempojookse, lühemaid jookse trennides meie FB Jooksmine klubiga, maastiku jookse ja isegi veidi ronimist. Pulsiga oleme nüüd sinasõbrad, keha on ka kenasti koormusega harjunud ehk jääb ainult tunda trennidest rõõmu, kuid… 

Kuid muutlik Eesti kliima annab jällegi põhjuse mõtlemiseks. Juuni oli äärmiselt ettearvamatu ja üllatas oma kliimalahendustega. Just ilmateade lubab päikest kui säh sulle päike, trenn algab paduvihma all. Seega juunis kerkis tihedamini esile küsimus: “A mida selga siis panna?” Ma olen jooksnud terve aasta, isegi veebruaris Oulus, kui seal oli -26, aga ikkagi vajan spikrit, kuidas riietuda, eriti kui aastaaeg vahetub ja ilm ei ole stabiilne, siis olen segaduses: “A mida selga panna?” Õnneks selline spikker* mul on olemas ja tahan seda teiega jagada. 

Joosta on võimalik iga ilmaga. Juba eespool oli mainitud, et sain hakkama ka kõva pakases ehk kui õues oli -26. Uskuge või mitte, mul oli nii mõnus joosta. Mul oli kolm paari pükse ja kaks paari sokke jalas, neli kampsunit seljas, kaks salli kaelas ja kaks mütsi peas. 

Aga liigume realistlikumate temperatuuride juurde, kui õues on -6 või veidi külmem. Seljas on kindlasti paar kihti. Esimene kiht on termoriided: pikkade varrukatega särk ja püksid, seejärel soe kampsun ja teised püksid, kerge jooksujope, sall (parem kaks), müts, kindad.

Kui õues on -6 kuni -1. Ikka paar kihti seljas. Esimene kiht on termoriided: pikkade varrukatega särk ja püksid, seejärel kampsun ja püksid (ma jätan tihti need vahele ja panen nt lühikesed püksid termopükste peale), kerge jooksujope, sall, müts ja kerged kindad. 

Kui õues on +4 kuni -1. Üleval võiks olla termosärk pikkade varrukatega ja kampsun, jalas pikad trennipüksid, lisaks müts ja/või torusall (igatpidi kuidas kellele meeldib) ja kindad. 

Kui õues on +4 kuni +10. Üleval võiks olla särk ja kerge trennikampsun, jalas püksid/retuusid või Capri-retuusid (julgematel ka lühikesed püksid), müts/torusall vms kõrvade katmiseks. 

Kui õues on soojem kui 10 kraadi, siis piisab T-särgist/topist ja lühikestest pükstest. Loomulikult peaks arvestama ka tuule ja päikesega ja vastavalt sellele aksessuaare (või siis kihi) lisama.

Jäid mainimata sokid ja tossud. Kuna projekti Eesmärgiks Tallinna Swedbanki maraton raames saime CEP sokke, mida sain juba ka ilusti katsetada saanud. Saan öelda, et need on tõesti ülimugavad ega kujuta ette, kuidas ma muid sokke nüüd jalga panen. Tunnen kuidas need jalga toetavad samas ei tunne neid üldsegi jalas :) puhas maagia. Samuti Nike poolt saime endale tossud valida (see oli veel märtsis). Kuna Pegasus mudel mul oli juba ammu olemas, siis soovisin midagi muud ja valik langes Invincible 3 mudelile. See mudel on mõeldud pikkadele jooksudele, nagu Nike poe konsultant on meile öelnud. Mina jooksin hea meelega nendega nii pikemaid, lühemaid jookse, kui ka trennides, kuna need on tõepoolest ülimugavad. 

Kas jooksja peab siis ainult Nike kandma? Seda igaüks otsustab ise. Kui ma alustasin paar aastat tagasi jooksmisega, siis seljas mul oli vana sviiter ja vanad dressikad. Tossud olid ostetud AliExpressist viie euro eest. Kui jooksed paar korda nädalas paar kilomeetrit, siis saab ka sellega hakkama, kuid kui jooksed tulemusele, siis ikka varustus on oluline. 

Ikka olemas Stravas ja Instas @katrinmannimets 

FB Jooksmine klubi jooksja, treener Kaupo Tiislär 

*Soovitused riietumiseks on võetud ühest kalendrist (mis on jooksjatele mõeldud), katsetatud ja veidi mugandatud.

Fotode autor Mallor Malmre

Viimased uudised