Jooksmine 23.10.2017
Autor
Janek Oblikas

Kuidas valmivad SUUNTO Virtuaaljooksu keraamilised medalid

Uudise pilt

SUUNTO Virtuaaljooksud on ainulaadse formaadiga jooksuvõistlus Eestis ning ka neil kasutatavad medalid on unikaalsed – keraamilised ehk savist valmistet.  Ent kuidas valmivas keraamilised medalid? Heitsime pilgu medaleid valmistava JO Ceramicsi köögipoolele, et asjast aimu saada.

Medali disain

Iga medali valmistamisel on esimeseks etapiks loomulikult selle disainimine.  Savi on väga paindlik materjal – sellest võib teha ükskõik millise kujuga ning õigupoolest ka väga erineva värvigammaga medaleid.  Nii on Suunto Virtuaaljooksudel varem kasutatud nii rohelisi, roosasid, siniseid, valgeid, kui mitmevärvilisi medaleid.

Kaks näidet mullustest medalitest.

Seetõttu on savi metallist märksa suuremaid võimalusi omav materjal, kuid loomulikult – arvestada tuleb savi eripära ning seda, et töötlemata toode on suhteliselt habras.  Medalite valmistamiseks kasutame kvaliteetset valget savi ehk poolportselani.

Disainiga samal ajal tuleb otsustada ka seda, kas medalid on ühe- või mitmevärvilised ning kas nende valmistamiseks kasutatakse ühte või mitut värvi savi.  JO Ceramics kasutab Eestis ainulaadset tehnikat, mis võimaldab nt. ühe medali valmistada kolmest erinevat värvi savist. Sel meetodil valmis nt. mullune EV99 virtuaaljooksu medal.

Kahest eri värvi savist mulluse Suunto Virtuaaljooksu medal

Savi toonimine

2017-18 hooajal otsustasime kasutada ühevärvilist betoonhalli savi ent õige tooni saavutamiseks on vaja savi eelnevat värvipigmendiga toonida.

Savist medalite väljalõikamine ja värvimine

Toonitud savi rullitakse siledal pinnal ühtlase paksusega tainaks, millele pressitakse selleks spetsiaalselt valmistatud templiga medalite disain. Korraga saab teha umbes 12-15 medalit. Järgmiseks lõigatakse käsitsi žablooni järgi medalid välja.  Samuti lõigatakse välja medali paela jaoks riputusaugud. Märjale savile kantakse glasuurialune värv – EV100 sümboolika üks nullidest omandab igal virtuaaljooksul erineva värvi. Väljalõigatud ja värvitud medalid jäetakse 3-4 päevaks kuivama. Kuivamise ajal tehakse medalitele ka viimistlus – lihvitakse medali lõikeservad ja tasandatakse ebatasasused, kui neid on. Kuivamise järel ei ole medalitesse täiendavaid süvendeid ega auke võimalik enam teha.

Medalite eelpõletus

Medalid, mis on viimistletud ja täielikult kuivanud, liiguvad spetsiaalsesse keraamikaahju eelpõletusse. Eelpõletuse käigus tõstetakse ahju temperatuur hetkeks 900 kraadile, millele järgneb tunde kestev ahju (ja medalite) jahtumine, kokku on medalid eelpõletuses ca 24h.

Medalite glasuurimine

Eelpõletuse järel lisatakse medalitele glasuur.  Glasuur muudab savi pinna läikivaks ja klaasjaks ning võimaldab sellel esile tuua tähtsamaid elemente.  Tänavustel medalitel glasuuritakse EV100 logo, millel on eri värvi nullid.  Sedasi on kõikidel virtuaaljooksudel osaleval jooksjal võimalik aprilliks koguda 10 samasuguse kujunduse kuid erineva värvilahendusega originaalset medalit.

Medalite kõrgkuumus põletus

Selleks, et keraamilised medalid omandaks vajaliku tugevuse ja glasuur oma lõpliku ilme, suunatakse savist medalid teistkordselt ahju.  Sel korral tõuseb ahju temperatuur 1220 kraadini, medalid veedavad ahjus teise ööpäeva.

Medalite lõplik viimistlus

Alles kõrgkuumus põletuse järel on lõplikult selge, millised medalid välja nägema hakkavad.  Savi on küll väga paindlik materjal, kuid samas ka väga kapriisne.  Väiksemgi viga mõnes tootmisetapis võib tähendada seda, et terve partii on rikutud või soovitud värvi ei saavutata.

Kogu keraamiliste medalite valmimise protsess savi ettevalmistamisest lõpliku valmimiseni võtab aega 7-8 ööpäeva ehk just niipalju panustatakse iga Suunto Virtuaaljooksu medali valmimisse.

Käesoleva hooaja virtuaaljooksud on pühendatud Eesti Vabariigi 100.-ndale aastapäevale, mille tähistamiseks kasutatakse medalitel ka EV100 logo.

Kõik Suunto Virtuaaljooksude terveks hooajaks registreerunud jooksjad saavad suure hooajamedali viimase võistluse järel tasuta.  Üksikutel virtuaaljooksudel osaledes pakutakse osavõtjatele valikut – registreeruda võistlusele ilma medalita (6 eurot) või koos medaliga (10 eurot).  Viimasel juhul saadetakse medal osavõtjale posti teel – kõik medalid pakitakse saatmisel mullikilesse ja turvaümbrikusse, mis tagab nende tervena adressaadini pärale jõudmise. Suunto Virtuaaljooksudele saad regada siin.

JO Ceramics

Suunto Virtuaaljooksude medaleid valmistav JO Ceramics on siinsetes disainipoodides tuntud eeskätt täpiliste Big Spot kollektsiooni ning kullatud loomakujuliste ehetega.  JO Ceramicsi teistele toodetele võid pilgu peale heita siin.

Avafoto Katrin Press

Viimased uudised