Jooksmine 11.08.2022
Autor
Janek Oblikas

Kuu aega maratonini - viis lihtsat soovitust

Uudise pilt

Kuu aja pärast, septembri teisel nädalavahetusel ootab ees Eesti suurim jooksuvõistlus, Tallinna maraton. Mida teha maratonile eelneva kuu aja jooksul, et võistlus sujuks kergemini?

1. Võtta kavva testvõistlus

Kõige suurem viga, mis maratonis tehakse, on tempo valik. Stardist põrutatakse minema juuste lehvides, kuid poolele maale jõudes on jaks otsas. Loomulikult, maraton on alati üks suur mõistatus ning seda, millises vormis sa võistluspäeval oled, on raske stardis tunnetada. Ent proovivõistluse käigus saad testida nii oma jooksukiirust ning mõistad, milleks maratonipäeval võimeline oled. Kui oled startimas 42 km distantsil, sobib septembrikuiseks proovivõistluseks väga hästi poolmaraton, kui oled startimas 21 km distantsil, vali testimiseks 10 km. Sobiva võistlustempo leidmiseks proovi ära Marathon100 võistlustempo kalkulaator.

2. Testi ära oma jooksuvarustus

Septembris on ilmad juba jahenemas ning võistlusriietuski võib erineda sellest, millega me oleme suvel harjunud võistlema. Pane selga täpselt need riided ja jalga needsamad tossud, millega plaanid kuu aja pärast maratoni läbida ning vaata, kas kõik on OK. Vajadusel jõuad uued tossud või sokidki hankida ja need mõne pikema jooksu käigus ära proovida. Täiesti uute jooksujalatsitega maratonile minek ei pruugi kõige parem mõte olla.

3. Mõtle läbi maratonile eelnev ja võistlusaegne toitumine.

Poolmaratoni-maratoni joostakse sageli energiageelidega, mis aitavad pikal võistlusmaal sulle jõudu juurde. Erinevaid energiageele on mitmeid – kofeiiniga, soolaseid, magusaid, kleepuvaid, vedelaid, jms. Proovi leida endale sobivaimad energiageelid ning neid mõne pikema treeningu käigus ka kasutada. Kuhu sa jooksu ajal geelid paned? Kuidas geelipakendi jooksu ajal lahti saad? Milline geel sulle paremini sobib? Hea on, kui nendele küsimustele on vastus olemas enne võistlust. Samuti – proovi ära võistlushommiku menüü. Mitu tundi enne starti sa peaks hommikut sööma? Milline hommikusöök ei tekita sinus seedeprobleemi? Energiageelidest võid lugeda ka Marathon100 veebist SIIT.

4. Koosta nimekiri võistlusel vaja minevatest asjadest

Tossud, sokid, püksid, särk, müts, buff, kindad, prillid, spordikell, geelid, vaseliin – nimekiri võistlusel vaja minevatest asjadest on päris pikk ning asju kiiruga kokku panema hakates võib midagi maha ununeda. Koosta nimekiri asjadest, mis võistlusele kaasa võtta tuleb. Hetkel on seda hea teha, võistlusärevust pole ja saad rahulikult asjadele mõelda. Võid heita pilgu ka Marathon100 veebilehele SIIA.

5. Parem teha 20% vähem trenni, kui 10% rohkem.

Kui suvised treeningud on sujunud hästi, on sügisel vorm aasta parim. Soovid mõnel treeningul testida, milleks võimeline oled – teed tavapärase treeningu pikemalt, jooksed mõne mäkkejooksu rohkem või teed mõne kiirenduse planeeritust rohkem. Ära tee seda! Treeningud pole vormi testimiseks, selleks on võistlused! Jälgi oma keha, proovi tunnetada, kas mõni koht kehas annab märku vigastusest, kas mõni lihas on tavapärasest rohkem pinges ning võta ette visiit spordimassööri juurde. Kui lähenev vigastus annab märku, võta aeg mõneks päevaks maha ning naase seejärel oma treeningrutiini.Viimasel kahel nädalal võiks tasapisi treeningmahte vähendamagi hakata, kuid see on juba järgmise artikli teema.

Viimased uudised