Milline on parim taastumisviis?
Harrastussportlastele antakse erinevaid soovitusi raskest treeningust taastumiseks. Puhka! Kõnni! Mine jäävanni või massaaži! Ent milline neist taastumisvahenditest on kõige mõjusam? Või kas üldse on vahet?
Saksa teadlased viisid seks puhuks läbi uuringu, mille käigus vaadeldi 46 poolmaratoni jooksjat. Tegemist oli tavaharrastajatega, kelle poolmaratoni tulemused jäid vahemikku 1.47-1.56.
Taastumist hinnati kaht moodi. Esmalt, jooksjad pidid 24 tunni möödudes hindama lihasvalu. Teiseks, harrastussportlaste taastumist hinnati hüppe- ja jooksutestiga ning vereanalüüsiga, mis peaks näitama lihaste taastumist võimalikult objektiivselt.
Testitavad jagati nelja gruppi. Esimene kamp sai maratonijärgselt 20 minutit taastavat spordimassaaži, teised sörkisid 15 minuti jagu lõdvestuseks ning kolmandad läksid sama pikaks ajaks 15 kraadisesse külmavanni. Brrr! Veerand uuritavatest olid kõige õnnelikumad, nimelt nad said lihtsalt 15 minuti jagu puhata.
Lihaste valulikkus vähenes jooksjate hinnangul enim massaaži ja külmavanni kasutamise korral, 15 minutiline sörkjooks peale poolmaratoni tegi lihased testitavate hinnangul hoopis valulikumaks, samas, kui mitte midagi tegemine ei teinudki lihastele mitte kui midagi.
Ent samas, ükski kasutatud taastumismeetoditest ei omanud objektiivset mõju lihaste taastumisele, seda näitasid vereanalüüsid ning jooksu- ja hüppetestid, sörkjooksu mõju oli koguni negatiivne.
Mida kõige sellega peale hakata? Kui sind häirib lihasvalu, siis lühike massaaž ja jäävann toimivad kõige paremini. Ent kui sa soovid, et lihaste konditsioon taastuks peale kurnavat võistlust ka reaalselt kiiremini, siis – ei ole vahet, mida sa teed või ei tee. Lihaste taastumiseks on vaja lihtsalt aega. . .