Jooksmine 06.12.2024
Autor

5 küsimust uue raamatu „Alastimaratonist Ironmanini. Triatloni ilu“ kohta

Uudise pilt

1. Millest raamat räägib?

Triatlon ja mina tutvusime esimest korda juulis 2021, alguses tänapäevaselt internetis ja seejärel juba näost näkku, Otepääl. Medali ja šokolaadibatooni saamiseks pidime esmalt 1,5 km Pühajärves ujuma, seejärel sõitma rattaga 40 km ning lõpuks veel jooksma 10 km.

Tegemist oli nii otseses kui kaudses mõttes tundmatus kohas vette hüppamisega, sest ma polnud varem Pühajärves ujunud ning ega ma poleks ilma vetelpäästeta julgenudki. Kaldast eemale ujuda. Ümber saare ja tagasi. Mul polnud tegelikult ujumisprillegi ning seda väga lihtsal põhjusel: ma lihtsalt ei julgenud pead vee alla panna. Küll oli mul kuhjaga algaja enesekindlust, sest tollal ma veel ei teadnud, mis kõik võib võistluse käigus perse minna.

Õnneks esimesel korral midagi perse ei läinud, sest muidu poleks ka seda raamatut. Ma lihtsalt liikusin aeglaselt, kui hallitus.

Kolm aastat hiljem leidsin end juba täispika Ironmani stardis Tallinnas, kuigi ujuda ma endiselt ei osanud ning 180 kilomeetrise rattasõidu järel olin võistlejate rivis miskipärast viimasel kohal. Mina ja Motohundid. Ehk siis mootorratastel turvajaid ma küll edestasin, kuid ilmselt oli neil keelatud minust mööda minna.  

„Alastimaratonist Ironmanini. Triatloni ilu“ räägibki sellest, mis jäi nende kahe võistluse vahele, sellest, kuidas jooksja triatlonipisikuga nakatus ning kalipsot õiget pidi selga panema õppis. Eks natuke tuleb juttu ka sellest Ironmani värgist.

Kuigi juba vanad eestlased ütlesid „Käsi kullas või pirnlihased mullas,“ siis käsi pole allakirjutanul triatloni käigus veel kuldseks saanud, rohkem on ikka need tuharad mullas. Ent vaatamata sellele on triatlon pakkunud rohkelt avastamisrõõmu, hirmude võitmist, uute asjade õppimist ning sellest see raamat räägibki.

Tegemist ei ole raamatuga, mis ütleks: „Tehke nii“. Rohkem on tegemist raamatuga, mis ütleb: „Ärge nii küll tehke.“ Ent vigadest õpitaksegi ju, oli vist nii?

2. Kellele see raamat võiks sobida?

Esmalt kindlasti neile, kellele meeldib lugeda. Kui sulle meeldib vaadata, kuid lugeda mitte, siis on natuke halvasti, sest raamatus on vaid kaks pilti.

Samuti ei ole raamat puutetundlik, leheküljed ei tee pöörates „plinn“ ning seal pole pilte alastimaratonist. Tollest viimasest tuleb küll juttu, sest alasti maratoni jooksmine on ju sama vahva ettevõtmine kui täispika Ironmani läbimine, kuid visuaalse ülevaateni tollest ettevõtmisest jõuad siiski vaid guugeldades.

Raamatu lugejatel ei ole ka kohustust end mõnele triatlonile kirja panna, kuigi see soov võib lugemise käigus tekkida.

Iga raamatu muudab eriliseks ikkagi selles peituv lugu. Nii on ka selle raamatu selgrooks Lugu. Kasvamise, kukkumise, püsti tõusmise ja uuesti kukkumise lugu. Muidugi, eks lugeja saab ka ülevaate triatloni sünniloost, autori treeningmahtudest Ironmaniks valmistumisel ning sellest kui palju raha läheb alaga tegelemiseks vaja, kuid raamat peatub ka teistel olulistel teemadel, näiteks sellel, millest räägivad Nõmme ujula saunas vihtlevad vanamehed või miks on hea talvel lund kasvuhoonesse loopida.

Kuid täpselt nagu krimka lugeja ei pea eelnevalt olema kedagi tapnud, ei ole ka „Alastimaratonist Ironmanini. Triatloni ilu“ lugemiseks nõutav eelnev triatlonikogemus. Muidugi, eks raamat võib pakkuda äratundmisrõõmu, kui sa oled varem ühe või kolm triatloni läbinud, kuid sama palju, kui on tegemist triatloni looga, on tegemist jooksja looga. Ehk siis looga sellest, kuidas jooksjast sai endalegi ootamatult triatleet. Kas jooksjad on prootonid ning triatleedid neutronid, või siis vastupidi, eks see selgub juba lugedes.  

3. Kas „Rabajooksust alastimaratonini. Miks on täna hea päev jooksmiseks“ ja „Alastimaratonist Ironmanini. Triatloni ilu“ moodustavad ühe terviku nagu „Tõde ja õigus“ või „Viiskümmend halli varjundit“? 

Ei, tegemist on nagu Aktuaalsele Kaamerale järgneva ilmateatega, see tähendab võid alustada ka viimasest ja seejärel asuda esimese juurde. Need raamatud on täiesti eraldi loetavad, kuid moodustavad riiulis kahtlemata kena komplekti. Kui sulle meeldib üks, siis meeldib ka teine ning tegelikult ka vastupidi, kuid sa ei pea enne teise osani jõudmist teadma, mis Keviniga juhtus, kui vanemad jõuluks Pariisi lendasid.

4. Kas need raamatud sobivad jõulukingiks?

Jah, need raamatud sobivad väga hästi jõulukingiks. Keegi ei taha jõuluks sokke saada, ikka mõnda toredat raamatut.

5. Kas neid raamatuid saab ka osta?

Jah, tegelikult ma soovitangi need enne osta ja alles seejärel lugema asuda. Raamatupoe mõnes kaugemas sopis on ilmselt võimalik raamatut ka ilma ostmata lugeda, kuid heast raamatust tunned ju ikka pikemalt rõõmu, kui ainult ostmise hetkel.

Marathon100 veebist ostes kritseldab autor raamatusse midagi ka omalt poolt sisse. Lisaks on meil hetkel selline soodukas, et kui sa ostad kaks raamatut ehk siis varem Eesti parimaks spordiraamatuks valitud „Rabajooksust alastimaratonini“ kui „Alastimaratonist Ironmanini“ saad need sellise hea komplekti hinnaga nagu 44,95. Ühekaupa ostes maksab embkumb raamat 24,95 ehk kaht korraga ostes säästad ju jõulusokkide jagu raha.

Marathon100 veebist ostes täida lihtsalt alltoodud tellimisvorm, pane autori poole teele raha ning paar päeva hiljem ongi raamatud sinu kodu lähedases pakiautomaadis olemas.

Apollost saad tellida raamatu siit: https://www.apollo.ee/alastimaratonist-ironmanini-triatloni-ilu.html

Rahva raamatust saad tellida raamatu siit: https://rahvaraamat.ee/p/alastimaratonist-ironmanini-triatloni-ilu/2006166/et?isbn=9789916427064

 

Viimased uudised