Jooksmine 08.01.2025
Autor

7 põhjust talviseks liikumiseks

Uudise pilt

Külm, pimedus ja lumi on kolmik, mis muudab mitmed aktiivsed liikujad talvel passiivseteks. Suvel ikka jooksed, kõnnid või sõidad rattaga, kuid kui kätte jõuab talv koos meteoroloogiliste ebameeldivustega, muutub toas istumine õues liikumisest järsku oluliselt atraktiivsemaks alternatiiviks. Joosta on raskem, rattaga sõita keerulisem, ning suusatadagi kord saab ja siis jälle ei saa.

Anname sulle siis 7 head põhjust, miks jätkata talvel aktiivse liikumisega.

  1. Harrastussport ja aktiivne liikumine aitab võidelda talvemasendusega

Aktiivne liikumine on parim stressiravim, kuna paneb keha tootma erinevaid õnnehormoone-endorfiine. Heaolutunne ei valda sind mitte ainult liikumise ajal, vaid ka peale trenni. Oled endaga rahul, argipingeid ja stresse on vähem ning tunned rõõmu sellest, et käisid liikumas. Naased tunniselt jalutuskäigult ning järsku leiad, et elu on palju ilusam, kui tund aega tagasi.

  1. Külmal ajal õues liikumine tugevdab sinu immuunsüsteemi

Kohe ei pea hakkama talisuplejaks, võid alustada ka lihtsalt talvel õues liikumisest. Värske õhk on parim ventilatsioon, ja täiesti tasuta. Värskes õhus liikumine tugevdab organismi vastupanuvõimet võitluses viirustega, mida musta reede nädalal võid leida juba igast supermarketist.

  1. Talvine liikumine hoiab kehakaalu normis

Kui sa pole just karu, kes talvel mõnusasse unne suikub, liigud sinagi pimedal ajal sagedamini diivani ja külmkapi vahet. Söömine aitab stressi vastu alati, on ju nii? Talvel on õues liikuda raskem, juba riideid on rohkem seljas. Seetõttu on ka talvel õues joostes selle tegevuse energiakulu suurem, kui suvel. Palju kergem on liikuda külmkapini ja tagasi, kui õues kilomeetrike joosta. Ent viis talvist kilomeetrit on kehakaalu hoidmiseks palju väärtuslikumad, kui viis suvist. Sinu peegel tänab sind.

  1. Talvine liikumine tugevdab iseloomu

Iseloom pole mingi omaette loom, mis sinu sees iseseisvat elu elab. Iseloom ja tahtejõud on omadused, mida sul on võimalik arendada ja kasvatada. Ent suviste jooksuürituste viimastel kilomeetritel läheb vaja just seda va iseloomu, mida talvel lumes ja külmas liikumine sinus kasvatab. Jõuaks küll, aga ei taha. Anname alla enne, kui kehal valus hakkab. Ent talvel õues liikumine pole ju üldsegi valus, võib olla natuke ebamugav ainult.

  1. Talvised treeningud loovad suveks hea põhja

Rege rautad ikka suvel ju. Seetõttu on ka talvekuud suvise hooaja parimaks ettevalmistusajaks. Selleks, et keha eesootaval suvel paremas vormis oleks, ei ole vaja üldse väga kiiresti või väga palju liikuda. Kui suvel oled jooksja, võid talvel täiesti julgelt täita oma nädalad pikemate kõndidega või jooks-kõnniga. Miks mitte võtta osa mõnest nädalavahetuse pikemast matkast või organiseeritud jooks-kõnnist, kus kogu distants on jagatud 5 minuti pikkusteks juppideks – jooksed viis minutit ja seejärel kõnnid järgmised viis.

  1. Talvel saad käsile võtta midagi uut

Talv, mil võistlusi on vähem, on hea aeg uute asjade proovimiseks. Võta käsile ujumistreeningud, õpi selgeks õige suusatehnika või mine joogasse. Suvine aeg on alati kallimalt käes, kui talvine. Kasuta seda ära ning äkki leiad uue lemmiktegevuse?

  1. Talvel saad tegeleda sellega, milleks suvel pole aega

Jõutreeningud ja üldkehaline ettevalmistus on need kaks asja, milleks jooksjatel suvel harva aega on. Tegelikult, aega on küll, pole vaid viitsimist. Ent sügistalvisel perioodil tehtavad jõutreeningud teevad sind ju tugevaks ning aitavad eemal hoida vigastusi.

Viimased uudised