Triatlon 26.11.2024
Autor

Esimese pikemate distantsidega hooaja lõpetanud Kivioja viib Eestis läbi omanäolise laagri

Uudise pilt

Tänavu Eesti parima naistriatleedi auhinnaga 13. korda tunnustatud Kaidi Kivioja hooaeg oli sedapuhku täiesti teistsugune. Kui ta muidu väisas olümpiale orienteeritud distantse, siis sel aastal keskendus ta hoopis pikematele võistlusmaadele. Tulemuseks Ironman 70.3 Euroopa meistrivõistluste kaheksas ja T100 MM-sarja 16. koht.

Maailma edetabelis 31. positsioonile kerkinud Kivioja tegi hooaja jooksul kümme keskmaadistantsiga triatloni. Kuus neist oli T100 Triathlon World Tour sarjas. Tegemist on täiesti uue keskmaadistantsi MM-sarjaga, kus tuleb esmalt ujuda kaks kilomeetrit, seejärel sõita rattaga 80 km ja lõpetuseks joosta 18 kilomeetrit. Aasta jooksul peeti seitse etappi ja igakord pääses starti vaid 20 maailma parimat PRO klassi meest ja naist. Seda imetlusväärsem on, et vabapääsmega kutsuti kõikidele etappidele võistlema esimese eestlasena ka Kivioja, kes teenis näiteks Singapuri etapil üheksanda, avaetapil Miamis kümnenda ja finaaletapil Dubais 13. koha.

„Kui jaanuaris T100 sari avalikustati ja tutvustati, milliste reeglite alusel starti pääseb, siis ma ei uskunud, et oma 48. edetabelikohaga üldse võistlema saan,tunnistas Kivioja. „Kindel stardikoht on vaid lepinguga sportlastel, keda oli 20. Kui keegi näiteks haigestumise või vigastuse tõttu starti ei tulnud, pakuti võimalust PTO maailma edetabeli alusel järgmisele. Avaetapp Miamis peeti juba märtsis, mis oli paljude jaoks liiga varajane. Tegelikult minu jaoks ka, sest alustasin uueks hooajaks treenimist alles jaanuaris, kuid otsustasin selle riski võtta ning mul läks seal üllatavalt hästi. Kerkisin sellega edetabelis piisavalt palju, et ka kõikidele järgmistele etappidele vabapääse teenida.

Kõige rohkem jäi Kivioja rahule Dubais peetud finaaletapi 13. kohaga, lisaks kiidab eestlanna T100 korraldajaid, kes väärtustavad sportlaseid. „Kuigi väga hea sooritus numbriliselt 13. kohas ilmselt ei kajastu, siis tegin Dubais oma selle aasta parima etteaste. Arvestada tuleb, et sellel etapil oli kõige kõrgem tase,“ avaldas Kivioja. „T100 sari on tulnud triatlonimaastikule väga jõuliselt. Nad on asja väga suurelt ette võtnud ja tundub, et see ei ole vaid paariaastane projekt. Sportlasena pakkus see sari väga head kogemust. Tundsin, et korraldajad väärtustavad sportlaseid ja meie jaoks tehti kõik nii, et asjad oleksid mugavad ja lihtsad. Ainuke miinus on see, et kuigi meediakajastus on väga suur, siis mitmetel etappidel ei olnud raja ääres väga palju pealtvaatajaid. Seda ilmselt seetõttu, et sari on alles niivõrd uus.

Olümpiasportlasena World Triathlon MK-sarja väisanud Kivioja sõnul oli üleminek pikematele distantsidele ja T100 MM-sarja sujuv. „Usun, et T100 formaat on natuke sarnane sellele, millisel karussellil ma enne tiirlesin. Meeleolu ja õhustik on sarnased iga kord võistlen maailma parimate vastu. See on tegelikult väga raske, kuna tead, et alati on ees ootamas väga kõrge konkurents ja olemas on see risk, et ka oma parimal päeval võid olla viimaste hulgas. Nende pettumustega toime tulemiseks peab olema piisavalt kogenud ja küps. Mul oli väga häid starte, aga oli ka neid, kus sain 18. koha. Praegu saan realistlikult aru, et võistlen maailma parimatega ja see on loogiline, et kui kõik ei klapi, siis ma ei saagi eespool olla, aga varem oleks see olnud mu jaoks väga suur pettumus.

Maailma parimate vastu võisteldes näeb Kivioja kohe ära, kus on tema kitsaskohad. „Kui stardis on vaid 20 naist, siis on kõik nõrkused võimendatud. Kui jääd ujumises maha, siis jäädki maha. Isegi kui rattasõidus on tuulessõit keelatud, siis hiljem on tagant teisi püüda palju raskem,kirjeldas Kivioja, kes sooviks ka tuleval aastal T100 sarjas võistelda, ent lepingu saamine või mittesaamine selgub alles jaanuaris.

PRO klassi naiste seas krooniti maailmameistriks ameeriklanna Taylor Knibb, kellele pakkusid tugevat konkurentsi teiste seas austraallanna Ashleigh Gentle, šveitslanna Julie Derron, inglanna Kat Matthews, olümpiavõitja Flora Duffy, valitsev Ironmani maailmameister Laura Philipp ja täispika triatloni maailmarekordi hoidja Anne Haug.

T100 finaaletapi kõrval toob Kivioja veel välja õnnestumised Singapuri etapil ja Challenge Samorinil, mille lõpetas neljandana. Mõni võistlus oli aasta jooksul ka selline, millel osalemine tundub tagant järele vaadates küsitav, näiteks IM 70.3 Les Sables ja Cascais.Enne neid võistluseid tundsin, et olen stardiks valmis ja tahan võistelda. Kümme starti aasta jooksul on keskmisest rohkem ja võib-olla oleks pidanud rohkem keskenduma T100 sarjale. Aga kuna ma ei saanud, kindel olla, kas ma selle pääsme saan, pidin endale tagavara variante planeerima. Näiteks Ibiza etapile sain vabapääsme alles võistlusnädala kolmapäeval. Usun, et kõike arvesse võttes sain ikkagi üsna tublisti hakkama.

Uut hooaega alustades sihtis Kivioja parimat vormi kodus peetud Ironman 70.3 Euroopa meistrivõistlusteks, kus teenis kaheksanda koha. „Tundub, et mul õnnestus olla Tallinnas heas vormis ja võistlus läks kuni jooksudistantsi poole peale hästi. Seejärel tekkisid mul labajalga krambi, tuimuse ja valu kombinatsioon. Täpne põhjus on siiani selgusetu, aga iga samm oli meeletult valus ja niimoodi tuli joosta viimased kümme kilomeetrit. Ortopeedi juures käies öeldi, et probleemi ei paista olevat ja õnneks hooaja lõpu poole seda valu enam ei esinenud.

Kivioja veedab suurema osa aastast treenides ja võisteldes välismaal, kuid võtab hilissügisel-varatalvel aja maha kodus. Alates veebruarist on ta jaganud erinevaid retsepte sotsiaalmeediakontol well.fueled.athlete, mida veab koos Liisi Alamaaga, kes õpib sporditoitumist Rahvusvahelise Olümpiakomitee programmis. „Hetkel on see mulle väga põnev ja tore lisategevus, sest paneb mind rohkem pingutama ja mugavustsoonist väljuma. Muutun ju ise ka vahepeal liiga üksluiseks ja valmistan vaid kolme-nelja toitu, mis maitsevad,jätkas Kivioja. „Paljud retseptid olen aja jooksul avastanud või treeningkaaslastelt õppinud, kes on pärit nii erinevatest riikidest. Põnev on olnud läbi nende avastada erinevaid toidukultuure.

Mõte oma retsepte jagama hakata istus Kivioja peas pikalt, ent lõplikku julgustava tõuke sai ta Alamaalt, kes sama idee valjult välja ütles. „Tundsin enne seda, et ma pole piisavalt pädev selliseks asjaks ja suur kokk samuti mitte. Aga kui Liisi kampa kutsus, siis mõtlesin, et miks mitte ja võib-olla see ongi pigem plussiks, et ma suur kokanduse ekspert ja väga keeruliste retseptide tegija pole. See aitab minuga samastuda. Ma ise tunnen, et kui ma kodust ära kolisin oma varajastes 20. ja üksi elama hakkasin, siis mul oleks olnud sellist lehekülge vaja, et mitmekesisemalt, kvaliteetsemalt ja rohkem süüa. Loodan, et kellelgi teisel on sellest nüüd samuti kasu.

Retseptide jagamisest sündis omakorda idee viia Eestis läbi omanäoline pikk nädalavahetus nimega Well Fueled Athlete Camp, kus inimesed saavad kokku tulla ja koos süüa valmistada. Lisaks tehakse koos trenni ja kogutakse uusi teadmisi interaktiivsetes seminarides. „Minu jaoks on trenni tegemine ja mitmekesine tasakaalus toitumine loomulik elu osa. Loodan, et saan samuti kedagi teist motiveerida ja inspireerida oma harjumusi paremaks ja tervist toetavamaks muutma, sest terves kehas on terve vaim ja vastupidi. Igaüks ei pea treenima triatloniks, aga aktiivne liikumine ja head toitumisharjumused, mis inimestele päriselt rõõmu pakuvad ja mida nad hoida suudavad, võiksid olla igaühe elu osa,“ ütles Kivioja.

Well Fueled Athlete Campi eesmärgiks on anda inimestele tööriistad, millega nad saavad seejärel ise edasi toimetada ja oma elu mõnevõrra kergemaks muuta. Seminaridel räägitakse muuhulgas, kust alustada, kui tahaks oma toitumisharjumusi parandada, milliseid sööke valida, kui üleliigset stressi on palju, kuidas tekivad harjumuste ahelad ja kuidas end sealt välja murda. Veel puudutakse spordispetsiifilist toitumist. Näiteks räägitakse valgusünteesist – mis see on, kuidas töötab ja kuidas see meie keha mõjutab. Näiteks kas tead, mitu protsentsi inimeste lihaskonnast iga päev uueneb? Üle ega ümber ei saa ka toidulisanditest. Well Fueled Athlete Camp toimub 3.-5. jaanuarini.

Foto: T100 Triathlon World Tour

 

Viimased uudised