Varustus 24.05.2016
Autor
Janek Oblikas

Marathon100 suur geelitest - testis 54 erinevat energiageeli!

Marathon100 proovis Eesti esimeses geelitestis 54 erinevat energiageeli. Loe lähemalt, mida testiti ning millised geelid osutusid lemmikuteks

Uudise pilt

Marathon100 proovis Eesti esimese geelitesti käigus 54 Eestis müügil olevat geeli.  Geele testiti jooksja jaoks tavaolukorras, s.t., joostes.  Geelide kasutamisel lähtuti tootja poolt pakendil ettenähtud soovitustest, s.t., kui tootja soovitas tarbida ühe geeli iga 20 minuti järel, siis nii ka toimiti.  Geelide puhul hinnati geeli maitset, pakendi avamise lihtsust, geeli konsistentsi (kui vedel või paks geel on), seda kui hästi geel õnnestus pakendist kätte saada, jms.  Geele ei järjestatud nende koostise põhjal, s.t., me ei hinnanud seda, millised on süsivesikute allikad, kuivõrd tavajooksjale ei oma see suurt tähtsust. 

Ütleme kohe – me ei valinud välja Eesti kõige paremat geeli. Kuna inimesed on erinevad ja kuna maitse on väga oluline osa geelist, siis – mis maitseb ühele jooksjale, ei pruugi sobida teisele jooksjale, s.t., leidmaks parimat geeli, tuleb lihtsalt proovida erinevaid geele.

Kuid omapoolsed soovitused geelide osas anname siiski.

Üldised järeldused geelide testist

Isotooniline või tavaline geel?

Selgita geeli ostmisel kas tegemist on isotoonilise või hüpertoonilise geeliga.  Võistlusel, nt. maratonis, ei ole sellel suurt tähtsust, kuna pikematel võistlustel pakutakse osalejatele sobiva vahemaa järel juua, kuid treeningul kasutamiseks on kahtlemata isotoonilised geelid mugavamad.  Joogipudeli kaasavõtmine on märksa ebamugavam võrreldes geeli vöö vahele või taskusse pistmisega.

Väga paljude geelide puhul oli tegelikult raske aru saada, kas tuleks peale juua või mitte. Kõige selgemini oli see info kirjas SiSi geelide puhul.  Toome ära täpse nimekirja isotoonilistest geelidest, millele EI PEA vett peale jooma.

Pakendite ja toodete valik on geelide osas väga suur

Kui tegemist on geelijoogiga või vedelama geeliga, tuleb pakendi avamisel olla ettevaatlikum.  Hoides geeli tugevamini käes pritsis geelipakendist testimise käigus aeg-ajalt mingi osa geeli välja.

Vedelamad geelid määrivad käsi kergemini, ole valmis kleepuvateks käteks-sõrmedeks, mistõttu ka võistluse ajal on hea (ka isotoonilist) geeli kasutada enne joogipunkti – saad vajadusel kätele vett visata.

Isotooniliste geelide ja geelijookide eeliseks on see, et sa ei pea neile vett peale jooma. Kuid – kuna väga suur osa geelijookidest tähendab tegelikult veega lahjendatud geeli, siis on isotoonilise geeli pakend tavageelist sageli mõnevõrra suurem ja raskem.  Näiteks HIGH5 tavageel kaalub 40 grammi, isotooniline IsoGel aga 66 grammi. 

Kaks geeli - üks isotooniline ja suurem, teine tavaline ja väiksem, sama energiakoguse saad mõlemast.

Pakend on oluline

Valdav osa geelipakenditest on raskesti avatavad.  Osad pakendid avanevad vaid ühelt poolt rebides, kuigi sageli on raske mõista, kummalt poolt pead avama.  Eestis müüdavatest geelidest avanesid kõige kergemini Maximi korgiga pakendid, eeldusel, et olid enne treeningut korgi korraks lahti keeranud. Suhteliselt hõlpsasti avanesid ka Squeezy hõbedavärvilised geelid.  Ent absoluutne lemmik pakendi osas olid PowerGeli nime kandvad geelid, mida Eestis küll suhteliselt raske saada on.  Nende puhul oli selge, kummalt poolt pead pakendit rebima ning pakend avanes väga kergesti.

PowerGeli geelid olid testis kõige hõlpsamini avatavad.

Ka HoneyPoweri geelid olid väga hästi avaneva pakendiga, mis esmase segaduse järel – kust ma rebima pean – avanesid väga kergesti. 

Honey Poweri geelipakend erineb teistest geelidest.

Geelipakendi avamise järel rebi ära pakendi konts, mis pakendit varasemalt sulges.  Geelipakendi servad on suhteliselt teravad ning hakkavad suud pikema võistluse käigus ärritama.  Kui tarbid ära 1-2 geeli, ei häiri see sind, kuid nt. maratoni joostes ja viiendat geeli suhu pigistades ei vaja sa liigseid ärritusi.

Peale geeli avamist rebi ära pakendi konts.

Süsivesikute kogus ja pakendi suurus

Kuigi erinevate tootjate geelipakendid näevad erinevad välja, saad praktiliselt igast geelist kätte väga ligilähedase arvu süsivesikuid – 20-23 grammi.  Suuremaks erandiks olid vaid Enerviti korgiga pakendid, mis sisaldavad kolme doosi ning HoneyPoweri geelid, mis annavad 14 g süsivesikuid.  Kõige rohkem süsivesikuid sisaldasid Torqi (28 g) ja PowerGeli geelid (26,7 g).

Ent vaatamata sellele, et sa saad geelidest praktiliselt sama palju süsivesikuid kätte, on nende pakendid erineva suurusega.  Ehk teisisõnu – ca 70 grammi kaaluvas SiSi geelipakendis on 22 grammi süsivesikuid, kuid 33 grammi kaaluvas Squeezy geelipakendis on 21 grammi süsivesikuid.  Kui sa võtad võistlusele kaasa 4-5 geelipakendit, siis raskemate geelide puhul võtad lisaraskuseks 280-350 grammi, kergemate puhul aga 130-165 grammi.  Süsivesikute osa oli geelides kõige suurem PowerGeli, TORQi, Squeezy ja Maximi toodetes ehk siis nendega võtad võistlusele kaasa kõige vähem lisaraskust.

Geeli maitse

Geelide maitsed on VÄGA erinevad.  Testimise käigus tekitasid osad geelid sellise reaktsiooni, et kui WC oleks kõrval olnud, oleks seda võimalust kohe kasutanud.  Osad geelid, näitek SiSi double espresso või Torq’i õuna-küpsisekoogi aga olid niivõrd mõnusad, et määri või saia peale.  Geelipakendi peale kirjutatud maitse ei tähenda sageli seda, et see geel sedasi ka maitseb.  Kõige vähem maitsesid kõiksugu apelsini, tsitruse, jms geelid.  Eelistasin neile geele, mille maitse, vähemalt nimetuse järgi, on rohkem Eestimaine – mustsõstra, õuna, jõhvika, jms.

2:1 suhtega geelid ehk need, milles leiduvaid süsivesikuid suudab organism ühe tunni jooksul omastada rohkem, on läägemad võrreldes teiste geelidega.

Maximi geelid on nn. 2:1 geelid, mis on ka ilusti nende pakendil välja toodud.

Mõni geel on hea ainuüksi seetõttu, et ta on maitsetu, näiteks meeldis seetõttu SiSi mustsõstra geel – sel puudus tegelikult igasugune maitse, ka mustsõstra maitse, mistõttu on see hea neutraalne söök neile, kellele väga teravad maitsed ei meeldi.

Geelivalikusse on tekkinud ka teistsuguste maitsetega geele ja soolaseid geele – Squeezy tomati, Squeezy õlle, SiSi sidruni-piparmündi – need võivad olla head nt. maratoni lõppfaasis, mil suu on magusatest geelidest lääge. Siis on hea proovida teistsuguseid maitseid ent taas kord – proovi selline geel treeningu käigus eelnevalt ära.

Squeezy geelide valikus leiab ka teistsuguseid maitseid.

Kuigi geele on soodsam hulgi osta, siis – ka geelidel on säilivustähtajad, mille ületamisel ma ei riskiks neid nt. võistluse ajal kasutada.

Kofeiiniga geelid on eriti pikema võistluse lõppfaasis head kasutada, kuid nende toime võib olla ootamatu, kui sa pole väga kofeiinisõber ja kohvi ei joo.  Torq’i geelide valikus pakutakse ka guaraanaga geele, mis peaks olema sama mõjus nagu kofeiiniga geel – toime oli väga ligilähedane.

Kofeiinisisaldus on geeli pakendil tavaliselt väga selgelt esile toodud.

Vaata, millised geelid osutusid Marathon100 lemmikuteks, klikkides järgmistele linkidele, mis tutvustavad geelitesti tulemusi igas tootekategoorias.  Geelitestides toodud ka iga geeli täpne toitumisalane teave!:

Tavalised geelid
Isotoonilised geelid
Lisandiga geelid

Viimased uudised