Miks Eesti Ööjooks Narva Talv sel korral viimast korda toimub ning mida ühe talvise jooksu korraldamine endas hõlmab?
Korraldasite esimese talvise ööjooksu 2018.a., seejärel aastase pausi järel alates 2021. aastast juba Narvas, nüüd siis Eesti idapiiril viimast korda. Mis selle otsuse taga on?
“Esimene talvine Ööjooks toimus 2018. aastal EV 100 sünnipäevaks, tuues osalema enam kui 3200 inimest,” alustab siinsete ööjooksude peakorraldaja Marko Torm talvise ööjooksu sünniloost. “Järgmisel aastal 2900+ osalejat ja 2020. aastal olime sunnitud pandeemia piirangute tõttu sündmuse reaalkujul korraldamisest loobuma. Toimus virtuaalne üritus rohkem kui 1700 osalejaga. Sunnitud paus oli tagasivaates isegi hea, sest võimaldas olukorda eemalt hinnata ja otsustasime kahe Rakvere sündmuse asemel pakkuda osalejatele värskeid elamusi. Sel korral Ida-Virumaalt, jõulusest Narva linnast. On ju lisaks elamuslikule liikumisvõimalusele Ööjooksude puhul alati olulisel kohal ka eriline linnakeskkond, mille tänavatel sündmus läbi viiakse.
Nüüd levitame juba neljandat aastat jooksu- ja liikumise pisikut Eesti ühes suurimas linnas.”
“Oleme langetanud meeskonnas otsuse, et Narva Talv jääb meie poolt hetkel viimaseks korraks Ida-Viru pealinnas lumiseid meetreid mõõta,” põhjendab Torm otsust Narvas talvisele ööjooksule hetkel joon alla tõmmata. “Otsuseni jõudmine võttis aega ja on küll heas mõttes emotsionaalne, aga ei ole emotsioonide ajel tehtud. Väljaspool tavapärast jooksuhooaega liikumispeo läbiviimine on riigi piiratud tarbijate, sh jooksjate arvu arvestades võimalik siiski vaid suurlinnades või nende teeninduspiirkonnas. Praktika kipub näitama, et Rakvere on siiski selleks piiriks, kuhu meie põhiline osaleja Harjumaalt võtab vaevaks offseasonil jooksujalanõud jalga ajada ja kohale sõita. Sõita 5 km jooksuringi pärast enam kui 400 km edasi-tagasi tundub siiski paljudele palju. On ju ligi 65% kõikidest meie osalejatest siiski Tallinnast ja selle kuldsest ringist.
Ja nii ongi, et see, mis muul juhul oleks ca 1500 osalejaga igati tore liikumisüritus on Eesti Ööjooksu korralduskulusid arvestades allapoole soovitut ja vajalikku. Ka hõredas hanereas kulgev jooksjate rivi sobib pigem meie teistele klassikalistele võistlustele kui emotsiooni, elamust ja liikumise indu süstida soovivasse formaati. Never say never, aga hetkel tundub, et vähemalt väike talvine paus on vajalik, korraldajale ja ka osalejatele ning piirkonnale. Oli ju sellest selgelt kasu ka Võsul, kus 2018. aastal jäi vahele Südasuve Maraton, et aasta hiljem naasta muutunud kujul ja kaunimal rajal Südasuve Challenge väljakutsena. Osalejate hinnang ja tagasiside nendele muudatustele on olnud vaid positiivne.”
Sel aastal on Narvas lisaks tavapärastele distantsidele ka ajavõtu ja medalita rahvadistantsid. Mida need endast kujutavad?
“Ajavõtuta osalemise võimalus ehk rahvadistantsid on kantud soovist pakkuda osalejatele seda, mida meilt väga sageli küsitakse: veel soodsamat osalemise ja nautimise võimalust ilma medali ja ajavõtuta,” selgitab Marko Torm uue distantsivaliku tausta. “Pea kõikidel osalejatel on tänapäeval spordikellad ja aina enam on kuulda hääli, et jätke see medal ära...pole vaja. Tegime enda jaoks elu veidi keerulisemaks, aga soovime näidata, et paneme tähele kõlanud ettepanekuid. Nüüd on võimalus 2,5 km ja 7,5 km puhul ilma ajavõtukiibita rinnanumber ette panna ja finiši järgselt medalita kinkekott vastu võtta. Saada osa kõigest, mida sündmus pakub, ilma et oleks dubleerivat ajavõttu lisaks randmel olevale ajanäitajale. Pääseb ka tüütust medalist.
Uus 2,5 km pikkune linnaring loob selliseks katsetuseks võimaluse. Proovime. Meil korraldajatena sellest suurt võita ei ole, pigem läheb keerulisemaks, aga tuleme sel korral vastu ja nüüd on hetk osalejatel, et näidata kui paljud siis ilma medalita läbimise valivad.
Hetkel on seda teinud kahe pakutud distantsi peale 6 inimest. Stardiprotokollis kokku ligi 1100 osalejat.”
Kui palju talvise ööjooksu korraldamine suvisest keerulisem on? Millisteks ilmaoludeks peate valmis olema?
“Talvine jooksuüritus on alati oma spetsiifikaga ja üldjuhul kindlasti kallim,” jätkab Marko talvise ööjooksu tausta avamist. “Juba muutuvate ilmastikuolude tõttu (lumetõrje, liivatamine, killutamine jms), väiksema piletitulu ja suurema teavituskulu tõttu - osalejaid on vaja enam veenda kui toredal suvisel ajal, kui jooksma tulekuks piisab lühikestest pükstest ja kergest särgist.
Eesti Ööjooksu puhul on need vahed aga veelgi suuremad kui kergliiklusteel või pargis kulgeva kauni talveraja pakkumisel. Sulgeme ju sõiduteed, korraldame elamuspunktid, rendime võimsad generaatorid, korraldame tantsijaid ja ergutajaid raja äärde. Pangem ennast nii teenusepakkuja kui esineja rolli ja mõelgem oma valmidusele tulla nt 10 külmakraadi korral teenuseid pakkuma ja esinema välitingimustesse. Vabatahtlikega on sama lugu. Korralduskulu on igas mõttes suurem. Riskid ulatuslikumad.
Kuna distantsid on pigem lühikesed ja sündmus viiakse läbi linnaruumis, siis on ka jahedama ja tuulisema ilmaga raja läbimine lihtsam, kuid meie seesmise reglemendi järgi oleme otsustanud, et 15 ja enam külmakraadi korral peab korralduskomitee koos med. teenistusega nõu, kas sündmust on võimalik läbi viia. Muul juhul on siiski vahe sees, kas taluda tuulekülma põldude või majade vahel joostes. Linn kaitseb ja rajad on piisavalt lühikesed - pole maratoni või poolmaratoniga tegemist.
Ka lume või vihma puhul oleme alati säilitanud positiivse hoiaku. Must maapind on jooksjale turvalisem ja ajad kiiremad. Valge lumevaip mõjub muinasjutumaana ja kogu emotsioon sellevõrra helgem. Pildid kaunimad :).”
Mis osavõtjat tänavu ees ootab? Mis kell peaks stardikeskusse tulema? Kuidas rajal liikuma?
“Kokkuvõtvalt soovitame kõikidel Ööjooksu fännidel 7. detsembril sammud Narva seada. Veel on saada hotelli ja hosteli kohti Narvas ja Narva-Jõesuus. Kohalikud spaad ja toitlustuskohad on osalejate ootuses valmis. Renoveeritud linnus, võimalusterohked Astri ja Fama keskused koos kinode, keegli jm meelelahutusvormidega. Jääge laupäeva õhtul ööbima piirkonda ja võtke pühapäeval enne koju lahkumist ette jalutuskäigud Narva Joaoru promenaadil või Narva-Jõesuu 7 km pikkusel rannajoonel. Postiivne elamus ja kvaliteetaeg perega on tagatud. Uus võistluskeskus, uus rada, 10 elamuspunkti rajal, emotsionaalne start ja pidulik finiš Fama keskuse ees.
Neile, kes soovivad naasta juba laupäeval siiski koju, on kell 17.00 antava stardi korral see võimalus samuti olemas. Tallinnasse pääseb isegi rongiga tagasi veel sama päeva õhtul.
Kes aga tõesti mingil kujul sel päeval Narva ei jõua, siis virtuaalne osalemine on võimalik kuni 4.12.24. Medal jõuab sel juhul lähimasse Smartpost Itella pakiautomaati täiesti priilt.”
Eesti Ööjooks Narva Talv ürituse kohta vaata lähemalt ka: