Jooksmine 16.04.2017
Autor

Miks magneesium oluline on ja kuidas seda tarbida?

Uudise pilt

Magneesiumi tähtsust on nii spordis kui igapäevaelus raske alahinnata.  Paljud inimesed küll teavad, et magneesium on tähtis, vaatamata sellele pööratakse magneesiumile vähe tähelepanu.   Kuna kevadine rahvajooksuhooaeg on käivitunud, on õige hetk magneesiumi kasutamisest rääkida.

Vana-Kreeka linna Magneesia järgi nime saanud keemilise elemendi vastu tunnevad suurt huvi nii toitumisteadus, füsioloogia kui ka kliiniline meditsiin. Magneesium on üks olulisemaid mineraalaineid inimese kehas ja selle puudumine võib olla mitmete terviseprobleemide põhjuseks. Paljud inimesed vaevlevad tänapäeval magneesiumipuuduse käes.

Inimese kehas asub magneesium peamiselt luudes (70%), pehmetes kudedes ja lihastes, vereseerumis on keha magneesiumist ainult ca 1%. Seetõttu ei pruugi ka tavaline vereseerumi analüüs olla usaldusväärne keha magneesiumivarude hindamisel.  Magneesiumidefitsiidi korral kehas võtab organism luudest ja kudedest magneesiumiressursse verre, et tagada piisav magneesiumivaru südamelihase tööks ja ennetada südameatakki. Niimoodi on vereseerumis magneesiumi näit pidevalt justkui korras, kuid samal ajal võivad olla keha magneesiumivarud ammendumas.

Miks magneesium tähtis on?

Magneesium osaleb rohkem kui 300 ainevahetusprotsessis, mis tähendab, et magneesiumi puudus mõjutab tervist väga laiaulatuslikult. Meie toidus napib sageli magneesiumi ning mitmed toidulisandid imenduvad halvasti ega aita oluliselt olukorda parandada.

Kaltsium ja magneesium vastutavad lihases vastandlike protsesside eest – kaltsium on oluline lihase kontraktsioonil ja magneesium lihase lõõgastumisel. Kui kehas on kaltsiumi ja magneesiumi tasakaal paigast ära kaltsiumi kasuks, siis tekivad kergesti lihaskrambid. Magneesiumi on vaja südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks ning süsivesikute ainevahetuse mõjutamiseks ja aminohapete aktiveerimiseks.

Spordis ja eriti kestvusaladel on täiendav magneesiumi tarbimine hädavajalik. Esmased puuduse tunnused on lihaskrambid (jalakrambid), väsimus, ebapiisav vastupidavus ja aeglane taastumine.  Ka lihaspinged, lihas-ja liigesvalud, peavalud, unehäired, kõhukinnisus, pearinglus, nõrkus, südame rütmihäired, ärevus, kõrge vererõhk võivad olla põhjustatud magneesiumi vähesusest.

Inimene võiks saada iga päev 500–700 mg magneesiumi, kuid tänaste toitumisharjumuste juures võib see number olla mitu korda väiksem. Tavapärasest rohkem magneesiumi vajavad rasedad ja imetavad naised, kiire kasvu eas lapsed, eakad inimesed ja tippsportlased.

Tänapäeval on täheldatud magneesiumi vähenemist pinnases ja seetõttu ka taimedes. Inimesed söövad kaasajal küll oluliselt rohkem võrreldes mõne aastasaja taguste aegadega, aga ometi vaevlevad toitainete puuduses.

Millist magneesiumit kasutada

Enim levinud müüdav magneesiumiühend on magneesiumoksiid, mis on organismis raskesti omastatav – ainult 4% imendub ning ülejäänud viiakse kehast välja. Kergemalt imenduvat magneesiumtsitraati on võimalik tarbida tablettide ja joogivette lisatava pulbrina. Teised võimalused magneesiumi saamiseks on magneesiumsoola (magneesiumkloriidi) (jala)vann või magneesiumiõli nahale määrimine – need on head moodused neile, kes ei soovi pulbreid ega tablette.

Enamus meist on tuttavad suu kaudu võetavate tablettide, toidulisandite ja ravimitega. Samuti on kasutusel mitmeid nahapinna kaudu omastuvaid ravimeid (mis naha kaudu organismi imenduvad). Tuntud näited on nikotiiniplaastrid, hormoonplaastrid jne. Naha kaudu imendumisel on mitmeid eeliseid: toimeaine viimine otse valutavale kohale, kiirem sisenemine vereringesse, seedesüsteemi vahelejätmine (milles muidu väheneks toime ensüümide ja happe tõttu), suurem omastatavus ja biosaadavus.

Tavaline on ka suukaudsel magneesiumi tarvitamisel kõrvaltoimena kaasnev kõhulahtisus, mis takistab piisava magneesiumitaseme saavutamist organismis.

On teada, et suukaudsel magneesiumi tarbimisel ei imendu rohkem kui 30% tabletis/kapslis sisalduvast magneesiumist. Enamuse suukaudsete toodete puhul on omastumine aga väiksem kui 10%...

Toidus või toidulisanditega tarbitava magneesiumi ja kaltsiumi suhe võiks olla 3 : 1 või 4 : 1 magneesiumi kasuks. Toidu magneesiumisisaldus oleneb suurel määral sellest, kus on see kasvanud ja milline on olnud pinnase magneesiumisisaldus. Magneesiumi ei ole sisuliselt võimalik üle tarbida ja liiga suur doos annab kõhtu lahtistava efekti, erinevalt kaltsiumist, mille üledoseerimine põhjustab kõhukinnisust ja kaltsifikatsioonide tekkimist kehas.

Uuringud on näidanud, et kaltsiumi toidulisandeid tarbivatel naistel võib olla suurenenud südamehaiguste risk, kuna üleliigne kaltsium ei välju kehast, vaid ladestub veresoonte seintel.

Magneesiumkloriidi vannid on hea ja mõnus moodus magneesiumi imendumiseks

Väga head magneesiumi allikad on erinevad vetikaliigid ja meretaimed, nisuidud, mandlid, erinevad pähklid ja seemned ning kakao. Magneesiumi on ka võimalik efektiivselt omastada võttes magneesiumkloriidi vanne – selliselt imendub magneesium hästi läbi naha, lõõgastades lihaseid ning alandades vererõhku. Spordis annab kiiret efekti magneesiumiõli ja geeli kasutamine lokaalselt. Magneesiumi toidulisandite puhul on väga oluline, millises ühendis magneesium on. Magneesiumoksiid toidulisandina imendub kehas väga halvasti, paremaid tulemusi annavad magneesiumtsitraat ja -kelaat.

Rohkem infot magneesiumi kohta leiad lehelt magneesiumkloriid.ee

Selleks, et saada e-poes magneesiumkloriid.ee lisasoodustus -10% kasuta toodete tellimisel kupongi koodi "MARATHON100“

Viimased uudised