Rattauudised
24.04.2025
Rait Ratasepp võtab ette maailma raskeima ja pikima rattavõistluse

Juunis suundub Eesti ultrasportlane Rait Ratasepp üle ookeani Ameerika Ühendriikidesse, et võtta osa maailma raskeimast maanteerattavõistlusest Race Across America (RAAM), mis kulgeb Vaikse ookeani rannikult Atlandi ookeani rannikuni läbi kõrbe, üle mägede, tuuliste preeriate, pidevalt muutuvate ilmaolude ning tiheda liiklusega maanteede.
2025. aasta RAAM algab 10. juunil California linnas Oceanside ning võistlejatele antakse vaid 12 päeva aega, et jõuda finišisse Atlantic Citysse (New Jersey). Kuigi võistlust võrreldakse tihti Tour de France’iga, ei ole Race Across America etappideks jagatud ehk distantsi tuleb läbida sisuliselt katkematult ehk võistluse kell tiksub peatumata stardist finišini. Kokku läbivad ratturid ligi 5000 kilomeetrit ning trassil tuleb läbida 54 kontrollpunkti, sh kaks kontrollaega, millesse võistleja peab mahtuma, et võidusõitu jätkata.
„Pikkuse ja kestvuse kaudu võrreldakse seda seeläbi, et võistlejal tuleb läbida 1,5 Tour de France’i poole lühema ajaga,“ kommenteeris Rait Ratasepp. „Minu tegemistes on see uudne ettevõtmine ning seega tekitab see suurt elevust ja veidi ka närvikõdi teadmatuse ees!“
Rait Ratasepa RAAM-väljakutsega tulid tutvuma Euroopa meistritiitliga pärjatud profijalgrattur Allan Oras ja rattaentusiastist näitleja Sander Rebane. Mõlemad osalesid üritusel ka lõbusas võistluses wattbike-rattatrenažööridel. Parima tulemuse sõitis välja muidugi Rait Ratasepp, kuid tihedas rebimises õnnestus Sander Rebasel siiski napilt Allan Orasest ette jõuda. “Ei mahu pähe, kuidas on võimalik kümne päevaga läbida distants, mille mina suudan katta vaid terve aasta jooksul,” imestas Rebane pärast pingutust.
Ratasepa järjekordset pöörast ettevõtmist toetab spordiennustusportaal FenixBet, mille juhi Priit Pajumaa sõnul sääraste ekstreemsete väljakutsete juures on esikohal alati sportlase ohutus ja korralik varustatus, millele FenixBet õla alla panigi.
„Rait Ratasepp on pikki aastaid kinkinud Eesti poolehoidjatele palju hindamatuid rõõmuhetki, üks värskeimaid neist – eelmisel aastal kodumaal, Vinnis püstitatud 10-kordse ultratriatloni maailmarekord. Toetasime Raitu siis ning toetame ka täna ning loodame, et meie panusega saab RAAM võistlus meie ultrasportlasele olema ehk kübeke kergem ning tal on ettevalmistuseks ja võistlemiseks kõik vajalik olemas,“ ütles Priit Pajumaa.
RAAM võidusõit toimub vahemikus 50 meetrit alla merepinda kuni 3300 meetrit üle merepinna. „Palava ilmaga sõit on mulle üldjuhul hästi sobinud, mistõttu usun, et ca 1500 kilomeetriga kõrbekuumuses tulen toime. Iseasi aga on tee peale jäävad kolm mäestiku – Sierra Nevada, Rocky Mountains ja Apalatšid – ning Kansase tuuline tühjus, mida peetakse võistluse ehk vaimselt raskeimaks osaks,“ lisas Rait Ratasepp.
„Pidevalt muutuv maastiku reljeef, ettearvamatud ilmaolud, kõrgus ning vähene uni viivad võistleja igas aspektis piiri peale. Panused on kõrged ent tundes Raidu sitkust, võimekust ja eesmärkidele pühendumust ootame kogu FenixBeti meeskonnaga pikisilmi, kuidas esimene eestlane RAAMi finišijoonest üle sõidab. Edu Ameerikas!“ lisas Priit Pajumaa.
Võistluse ajalimiit on 12 päeva ja selle aja sees lõpetamine on Ratasepa eesmärk number üks. Hea õnne ehk ennekõike enam-vähem normaalsete ilmaolude korral, õnnestunud ettevalmistuse ning suuremate ootamatuste ja tagasilöökideta olukorras peab Ratasepp suureks kordaminekuks, kui tal õnnestub võistlus lõpetada 10 ööpäeva sees. See tähendab päevas vähemalt 500 kilomeetri läbimist.
FenixBet Race Across America võistluse analüüsist tulenevalt tõenäosus, et Rait Ratasepp läbib distantsi 10 ööpäevaga, on hinnatud 50% juures, andes vastavateks üle 10 päeva ning alla 10 päeva koefitsientideks võrdselt 1,85. RAAMi rajarekord on 7 päeva 15 tundi ja 56 minutit, mille püstitas võistluse kuuekordne võitja, Austria ultrarattur Christoph Strasser 2014. aastal.
“Kõrvalt vaadates võib tunduda, et kõige raskem on 18-20 tundi päevas rattasadulas istuda ja pedaalida. See kehtib ennekõike just siis, kui lihaste või hõõrdumisega tekib probleeme. Samas tihtipeale on selle ettevõtmise raskemateks aspektides olnud just väga vähene uni ja kulutatud energia tagasi söömine,“ jagas Ratasepp võistluse nüansse. Kaasas on Ratasepal viieliikmeline tugimeeskond, kes võistluste reeglite järgi teda kogu sõidu vältel saadab ning kaks jalgratast, mida saab kasutada vastavalt olustikule.
Race Across America võistlust peetakse aastast 1982 ning võistlus on avatud nii amatöör- ja elukutselistele võidusõitjatele, individuaal või 2-, 4- ja 8-liikmelistes teatemeeskondades, nii meeste kui naiste arvestuses. Startides Oceanside'ist, California ühe pikima muuli alt, ulatub RAAM 5000 kilomeetrini, ületab 53 tuhane tõusumeetri jagu mäegsid, läbib 13 osariiki ning lõpetab New Jerseys Atlantic Citys Boardwalkil. Tee peale jäävad neli Ameerika pikimat jõge (Colorado, Mississippi, Missouri ja Ohio), Mojave ja Sonoran’i kõrb, Wolf Creek Pass, Monument Valley jpm.
Foto autor Rasmus Kooskora