Uudised 22.02.2018
Autor
Tiina Säälik

Külm ilm on loonud hea võimaluse Peipsil uisumaratoni korraldamiseks

Uudise pilt

VEEBRUARIKUINE KÜLMALAINE ning lõpuks Eestisse jõudnud talv annab võimaluse täie rinnaga talverõõme nautida.  Nii toimus tänavu Tartu Maraton originaalrajal ja täispikkuses ning eesootaval nädalavahetusel on võimalik osa saada erakordsest uisumaratonist.

Nimelt toimub 25.veebruaril Mustvees VII Kalevipoja Uisumaraton, mille toimumise tõenäosus on varasematel aastatel olnud täpselt 50% - uisumaraton on seni toimunud 6 korral ning sama palju on maraton ka ära jäänud.  Ent seekordne Kalevipoja Uisumaraton on Peipsil igatahes tulekul – sulailma lähipäevadel tulemas ei ole!

Külma ilma on jätkunud ja PEIPSI JÄRVEL on kena jääkiht peal ehk seekord on uisumaratoni korraldamiseks tingimused päris head.  Kolm nädalat on rada korralikult hooldatud ja selle kolmapäevase seisuga on rada päris hea.

Sergei Ulekšin, rajameister: „Oleme lootusrikkad, mõningaid pragusid siiski jääs on aga see on paratamatu ja looduse vastu me ei saa. Külmal ajal oleme rada lahti hoidnud, et jää saaks „kasvada“ ja ilmselt mõjuvad hästi ka lähipäevade madalad temperatuurid“.

Kalda lähedal on jää paksus umbes 24-26 cm, kaugemal järvel 30-33cm. Lume all võib loomulikult olla vett ja jalad võivad märjaks saada ehk uisutajatel tasuks püsida jääl. Stardi-finišialas on plaanis ohtlikumad praod ja värviga märgistada.

ESIMESE VÕISTLUSDISTANTSINA on pühapäeva hommikul kell 10 kavas 30km, kell 12 lähetatakse rajale 10km ja viis minuti hiljem matkajad. Matka saab teha kuni kella 15-ni.  Rajal on üks toitlustuspunkt, kus pakutakse spordijooki, vett, teed, leiba, rosinaid ja soola. Finišis ootab soe supp ja uisumaratonil osalejatel on võimalus kasutada spordihoone sauna (segasaun). Kõik osalejad saavad kauni mälestusmedali, kiireimad võistlejad auhinnaks kotitäie Peipsi kandi head-paremat.

Mis saab siis, kui temperatuur peaks langema 25 ja rohkema külmapügalani?

„Ilmselt tuleb siis stardikellaaeg edasi lükata,“ ütleb peakohtunik Uno Valdmets.

UISUMARATONIST OSAVÕTJAD võiks arvestada ilmaoludega ja vastavalt ka riietuda. Kui külmale lisandub ka tuul, siis on tajutav temperatuur kraadiklaasi näidust madalamgi. Loomulikult on kohal ka EPR Jõgevamaa Seltsi vabatahtlikud ja Ida-Viru kiirabi, kuid uisutajad võiks nii ilma kui raja suhtes ise tähelepanelikud olla. Tasub ka oma võimetele mõelda, et kas valida maratonidistants või piirduda lühema maaga.  

Rajal on julgestus, mis liigub mootorsaanidel, ning toimetab abivajaja kaldale. Kui näete hätta sattunut, siis kindlasti aidake.

Startide eel tuleb soojendusvõimlemist läbi viima tuntud treener ja spordientusiast Maiu Veltbach. Samas toimub ka väike laat, kus kohalikud tootjad on pakkumas Peipsile omast kala ning head kohalikku toidukraami. Lisaks toidule ja käsitööle on ka uiskude-suuskade müüjad oodatud. Ka lastele on kavas tegevus, avatud on sadamakohvik ning lõkke ääres saab ennast ka soojendada ja mõnusalt rajal olijatele pöialt hoida.

Tänaseni ehk 22. veebruarini on registreerumine soodsam, registreeruda saab ka kohapeal. Registreerimiseks ja info saamiseks mine Antrotsenteri veebilehele.

Jüri Morozov, Mustvee vallavanem: „Pärast pidulikku 24.veebruari oleks mõistlik kõigil pisut looduses viibida ja miks mitte oma võimete kohaselt just Mustvees uisurajal.“ Kes teab, kas tänavused külmad ilmad on juhus, kuid võib muigega öelda, et lähtudes vallavanema nimest on tänavu heaendeline talv olnud.

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30