Uudised 03.08.2017
Autor
Janek Oblikas

Ööjooks juba järgmisel nädalal! Mis on tulemas?

Uudise pilt

Mida on oodata tänavu Eesti Ööjooksult ja miks kannab sündmus sel aastal alapealkirja „Valged Ööd“?

Kõik see hea, mis olnud ja mis ilmestab ning iseloomustab Eesti Ööjooksu, tuleb ka sel aastal. Maamärkidega kaunid ja vaheldusrikkad rajad linnaruumis. Tarvas, linnus, teatripark, ajalooline Pikk tänav, müstiliselt mõjuv Kastani puiestee, urbanistlik Keskväljak ja palju muud. Ilutulestik, tossukardinad, kastmispunktid, tulekeeled stardis ja rajal ning enam kui 20 meelelahutuspunkti. Kõik selleks, et meie tuhanded fännid tunneksid, et Rakveres tehakse kõik, et nad väga rahule jääksid. Lisaks pakkumised partneritelt, sporditurg, osavõtutasus sisalduv Nike jooksusärk kõigile ning suur osa Rakverest osalejatele kaasa elamas. Tegemist on tõenäoliselt kõige erilisema tervisespordisündmusega terves Baltikumis. Kinnitust sellele andis möödunud aastal enam kui kaheksa ja pool tuhat osavõtjat.

„Valged Ööd“ on selleaastane tagasivaade meie algusaegadele, mi Ööjooks toimus juunis ja valgete ööde tingimuses. Samuti on see vastutulek neile tublidele liikujatele, kelle jaoks tavapärane augustiõhtu start jääb liig hilja peale ja ehk seetõttu pole viimastel aastatel osa võetud. Sel aastal seega start poolteist tundi varem võrreldes senisega ja võimalus ka paar aastat pausi teinud osavõtjatele naasmiseks ning suurepärase emotsiooni saamiseks Rakvere radadelt, väge täis linnast. Tulemuseks saab olema äge õhtu kõigile ja head valgustingimused radade kiireks läbimiseks. Tegemist on siiski ühekordse aktsiooniga ja 2018 oleme tagasi tavapäraste stardiaegadega pool kümme õhtul.

Mis teeb Ööjooksust nii erilise, et sellest igal aastal tuhanded inimesed osa võtavad?

Elamus! Elamus liikumisest ja Rakvere ürgne vägi. On ju Rakvere tunnuslausegi „Väge Täis“. Usun sellesse, et Rakveres on paljud hullud asjad olnud võimalikud just tänu selle linna väge täis inimestele. On julgetud tulla välja pööraste ideede või vähemalt harjumatute mõtetega ja need ka ellu viia. Isegi siis kui paljud pole, väljast poolt hinnates, uskunud. Õnneks on meil siin palju inimesi, kes usuvad ja löövad ühte või teist moodi kaasa, et suured plaanid ka realiseeruksid.

Oleme aastate jooksul seda südamesoovist välja kasvanud sündmust arendanud kogu meeskonnaga ja paljude heade koostööpartnerite ning meisse uskunud toetajate kaasabiga. Oleme sündmuse välise poole pealt peaaegu seal, kus kunagi ette kujutasime. Sisulise poole pealt ehk korralduslikku külge hinnates on meil veel pikk teekond käia. See ongi ühe suursündmuse kasvamise lugu.

Aga kõigele vaatamata ja hinnates seda, et meile endalegi üllatusena tuli möödunud aastal osalejate rekord (osa võttis enam kui kaheksa ja pool tuhat inimest 17. riigist), siis võib arvata, et Ööjooksu eriline elamus, võistluskorraldus, auhinna- ja tootepakett, toetavad sündmused ning osavõtutasu tervikuna toimivad. Saavutatud on tasakaal, mis on sedavõrd paljudele inimestele vastuvõetav. Osalejarekordid ei ole kunagi olnud meie eesmärk. Palju inimesi ja fänne on väga tore, kuid põhiline on siiski iga lõpetaja positiivne emotsioon ja koju sõites kiitvad hinnangud meie linna kohta.

Milliste ootustega soovitad jooksjatel tulla Ööjooksule?

Aus vastus on, et uutel osalejatel soovitan tulla ilma igasuguste ootusteta. Tulla lihtsalt nautima liikumist Virumaa pealinnas, looduskaunis Rakveres. Ööjooksu rajad kulgevad eranditult kõik Rakvere linnas sees, kattes kõik maakonnakeskuse põhilised vaatamisväärsused. Start ja finiš linna keskväljaku veerelt, Arvo Pärdi „Poiss jalgrattaga“ monumendi kõrvalt. Neile aga, kes juba veendunud fännid, saan kinnitada, et Ööjooks tuleb kogu eheduses ja võimsamalt kui kunagi varem.

Suure jooksuvõistluse korraldamine alla 16 000 elanikuga Rakvere linnas on kindlasti paras väljakutse.  Mis selle juures kõige raskemaks on osutunud?

Me teeme sisuliselt võimatut missiooni - kolme erinevat võistlust ühe sündmuse raames. Nii 4 km kui 10 ja 21,1 km võistlejad on erinevad osalejagrupid, kus väga erinev võimekus, harrastuse sagedus kui ka käitumine sündmuse nautimisel. Seda kõike tiheasustusega linnaruumis, tavapärasest kehvemates valgustingimustes ja osaliselt toimiva liiklusega ühistranspordile. Tegemist on minu teada osalejate arvult Eesti suuruselt teise jooksuga, kus mõlemad sood esindatud. Teha seda kõike mitte Tallinnas, Pärnus, Tartus, Viljandis, vaid Rakveres ning ilma suure panga või muu asutuseta sündmuse eesotsas…See on tõesti väljakutse. Rakvere linna turundamine nõuab oluliselt rohkem energiat ja vahendeid kui sündmuse suuremas linnas korraldamine. Seal kus oleks majutusvõimekust, kümme kuni kolmkümmend korda suurem võimalike tarbijate ring lähiümbruses, suurem sponsorite huvi, suuremad võimalused omavalitsuse toeks jpm. Aga oleme õnnelikud, et saame pakkuda piirkonna ettevõtetele ja teenusepakkujatele sel moel tuge ja teha maakonna inimeste meele rõõmsaks ning rinna uhkeks, et meilgi on suuri ja ägedaid sündmusi, kus osaleda.

Tänavune Ööjooks on järjekorras juba seitsmes.  Mis sel aastal varasemaga võrreldes teisiti on?

Ees on uuendused nii turvalisuse, teeninduspunktide korralduse kui ka radade parema läbitavuse nimel. Lisaks ka arendused osaleja mugavust ja sündmuse atraktiivsust silmas pidades.

Laste Mõmmijooksud viime kaunile ja rohelust täis Kastani puiesteele, kus lapsevanemad saavad oma väikeste osalemist jälgida stardist finišini. Mõmmijooksude start ja finiš võistluskeskuse eest (Rakvere Spordikeskus).

Vähendamaks pikki järjekordi põhidistantside stardi eel julgustame kõiki saabuma Rakveresse juba lõunast. Nautima linna ja selle pakutavat ning võtma stardimaterjalid esimesel võimalusel välja. Lõpetame stardimaterjalide väljastuse võistluskeskuses kell 18.00 ehk kaks tundi enne starti. Võistluskeskus on avatud loomulikult ka eelneval päeval, mil ootame just läänevirukaid rahulikus keskkonnas ja mugavamalt oma stardimaterjale välja võtma.

Senine lühidistants „Lahe Rakvere“ on sel aastal 4 km pikkune. Selle muudatuse põhjuseks on parem radade läbitavus kõikidele ja väiksem surve teeninduspunktidele. Ka startide järjestuses on väike muudatus. Nimelt stardivad 4 km osalejad esimest korda peale poolmaratoni, mis annab suurema ajalise vahe poolmaratoni viimaste ja 10 km esimeste segunemisel rajal.

Esimest korda oleme sunnitud välistama ka kepikõnni ja vankritega osalemise Ööjooksu raames. Põhjus poolmaratoni kaheringilisus ja rahulikult kulgejatele järgi jõudvad kiiremad poolmaratoni läbijad. Praktika on näidanud, et tublide kepikõndijate ja mitmekesi kõrvuti kõndivate lapsevankritega emade ja isade vahelt on olnud sageli keeruline mööda pääseda. Lisaks osade kepikõndijate läbi aastate jätkunud isetegevus stardikoridori etteotsa tunglemisel ning sellega nii vigastuste kui takistuste tekitamisel teistele võistlejatele. Palume juba ette vabandust nende muudatuste eest, kuid kinnitan, et need on tehtud heas usus ja kõikide osalejate tervise, julgeoleku ja hea emotsiooni huvides. Kõik senised kepikõndijad on loomulikult soojalt oodatud kõndima ilma keppideta, sörkima ja jooksma ning startima neile ettenähtust stardikoridorist – nautima Ööjooksu elamust.

Soovitused rajal - kuidas käituda? Kuidas teistega arvestada?

Ülioluline on raja läbimisel arvestada seda, et juhul kui soovitakse võtta rahulikumalt, siis tuleb hoida raja paremasse ossa, et kiiremad saaksid muretult mööduda vasakult. Teha seda juba stardikoridoris kohta valides. Samuti ei tohi mingil juhul tõkestada rajal teiste osalejate möödumist, sh finišijoonel. Oleme ikka ja jälle kuulnud seltskondadest, kes rõõmujoovastuses pikkadel finišisirgetel kuuekesi käed ühendavad ja sellisel moel ajapeale edenejate liikumist takistavad. Austus ja lugupidamine teiste osalejate suhtes – arusaamist, et ootused ja kiirused on Ööjooksu raames inimestel väga erinevad. Kõikidele on võimalik häid elamusi pakkuda kui me üksteisega arvestame.

Ööjooksu medal on valitud Eesti ilusaimaks jooksuvõistluse medaliks. Mis 2017.a. jooksjaid ees ootab?

Kaunid ja Rakvere eripära rõhutavad medalid on tulemas ka sel korral. Nii 10 km kui 21,1 km lõpetajatele.

Mis värvi särgiga on Eesti Ööjooks sel aastal osavõtjaid üllatamas?

2017. aasta teemavärv on punane ja särgi disainis oleme ikka püüdnud maksimaalselt kasutada Rakveret iseloomustavaid maamärke. Särk on dri-fit tehnoloogial tehtud ehk niiskust kehast eemale juhtiv ja tootjaks Nike.

Kas Ööjooks on valmis? Kas oled oma meeskonnaga jõudnud sinnamaale, mida algselt võistlust korraldama hakates ette nägid?

Ma uskusin, et soovitut on võimalik saavutada ja Rakvere linna on võimalik teha tõeliselt suureks ka selles valdkonnas. Ma poleks aga iialgi uskunud, et nende seitsme aasta jooksul leian ja kohtun sedavõrd paljude suurepäraste inimestega, kes samal moel armastavad oma kodulinna ja maakonda. Tahavad panustada perede ja tööde kõrvalt ning naudivad ja oskavad hoida ühiselt loodut. Usun sellesse, et meil kõigil on võimalus oma kodukoha jaoks veidi enam ära teha. Teha aeg-ajalt midagi veidi enam kui perering ja töökoht meilt nõuavad. Erilist heameelt teeb see, et oleme läbi aastate saanud panustada oma erinevate sündmustega ka heategevusse, toetades abivajajaid üle maakonna. Tagasisidest tulenevalt tean, et väga oluliseks on olnud ka paljudele noortele Ööjooksu korraldusmeeskonda kuulumine ja selle sündmuse korraldamise käigus erinevate kogemuste omandamine. Noored on saanud arusaamist logistika toimimisest, juhtimiskogemust ja väärtuslikke õppetunde kliendisuhtlusest. Õpitud on võtma vastutust ja langetama ise otsuseid keerulistes olukordades.

Tahan siinkohal tänada kõiki meie toetajad, koostööpartnereid ja kõige ägedamat vabatahtlike meeskonda maailmas. Aitäh. Teiega koos rokime Rakveres juba seitsmendat aastat järjest - 12. augustil!

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30