Uudised 04.08.2017
Autor
Julija Varušina

Tõusud ja mõõnad

Uudise pilt

Appi, kui raske on mõtted kirja saada!

Juuni lõpp-juuli keskpaik olin puhkusel. Plaanid olid suured. 3-4 korda nädalas jooksu, sest tööd ju pole ja midagi ei tohiks nagu segada (ei tohiks pidevalt nii väsinud olla jne).

Maikuu sain isikliku rekordiga (15km-ga) lõpetada ja see andis meeletult energiat, lootust, et järgmised kuud lähevad veel paremini ja veel energilisemalt. Olin positiivsust täis, et "voh, paar km veel ja 21 juba paistab". Lootsin, et juunikuu ja eriti veel puhkuse aeg saab sama kerge olema...AGA (on alati aga) nagu minu praktika näitab, ei tohi suuri plaane teha, sest need lähevad aia taha.

Juulikuu algas minu jaoks kurva sõnumiga ja see mõjutas/mõjutab veelgi minu jooksutrenne. Nimelt sain ma teada, et mu vanaema suri. Väliselt ei paista, et mul oleks midagi viga, et keegi oleks lahkunud vms. Üks töökaaslane ütles isegi, et peale puhkust ma näen parem välja. Talle tundus, et ma olin end jooksudega ära väsitanud. Tema sõnul sära silmist kadus, naeratus polnud enam siiras, käisin nagu zombi ringi - jube oli vaadata. Tegelikult sisemiselt ma tunnen, et olen veidi läbi omadega, motivatsioon on kadunud, pidev väsimus...

(01.07) L. Soojendusjooks 2 km + lõigud 5 x 3 min pingutades / lõikude vahel 5 min sörkjooksu + lõdvestusjooks 1-2 km
Tulemus: aeg: 31m:59s, distants: 5.21 km, keskmine tempo: 06:08 min/km, keskmine pulss: 164 bmp.

Parem sääremari läheb jooksu ajal nii pingesse, et ei lase palju joosta. Ma arvasin, et 3 päevane jalgade puhkus aitab, aga ei. Harku järvejooksul sai treeneriga räägitud ja kurtsin, et sääremarjad ja põlvest allapoole kont (nimi ei tule meelde) valutavad. Siis pidin kodus proovima sisetaldadeta või vanade tossudega jooksma, et aru saada, kas probleem tekkis nendest või millestki muust. Sest see probleem tekkis enam-vähem just siis, kui sain uued tossud ja sisetallad. Enne projekti pole sellist asja varem olnud. Kodus proovisin joosta vanade tossudega ja sisetaldadeta, aga see valu aeg ajalt ikka tekib. Ja ma ei saa aru, kas ma jooksen tehniliselt erinevalt/valesti, et ühel hetkel valu tekib ja teisel hetkel seda lihtsalt pole. Jooksuvõistluste ajal esineb seda igatahes väga vähe.

(03.07) E. Ühistrenn Tallinnas
Esmaspäeval oli jooksutehnikale suunatud trenn - täpselt see mis vaja! Saan lõpuks teada, kui valesti või mitte ma jooksen. Lõpuks sai ka meie kuldne seitsmik kokku. Trenni viis läbi Margus Pirksaar Jooksupartnerist. Trenn oli huvitav juba sellepärast, et meid filmiti jooksu ajal ja hiljem treener kommenteeris, mis me valesti tegime ja me nägime videolt ise ka oma vigu. Ma sain niipalju teada, et mu sammud on liiga pikad (kuigi ise ei tunneta seda), selg läks paar korda nõgusaks, vasak käsi töötas halvemini kui parem ja käed on jooksu ajal rusikates (mis on halb, sest tekitab lisakoormust kehale). Käed on rusikates, sest varem ma jooksin veepudel käes. Ei tea, kas saan sellest harjumusest kunagi lahti. Ja kõige tähtsam õppetund, et pead ei tohi jooksu ajal norgu lasta!

(04.07) T. Puhkus
Tulemus: aeg: 32m:35s, distants: 5.12 km, keskmine tempo: 06:22 min/km, keskmine pulss: 159 bmp.
Ega sel päeval mul polnudki jõudu ega tahtmist jooksma minna, aga kallis elukaaslane ajas mu endaga jooksma. Mis ma oskan kosta..ei tasu täis kõhuga jooksma minna (vähemalt mul). Terve tee oli nii raske, et jooks ei pakkunud mingit rõõmu ega naudungut.  Kuigi hea enesetunne peale jooksu on 1 põhjustest, miks ma jooksmas käin.

(05.07) K. Pikk jooks 16 km
Sain teada vanaema surmast. Rohkem sõnu pole vaja, miks trenn ära jäi.

(06.07) N. Anu jooksutrenn
Tulemus: aeg: 1h:06m:31s, distants: 9.65 km,  keskmine tempo: 06:53 min/km, keskmine pulss: 140 bmp.

Täna oli väga omapärane ja huvitav jooks. Tänaseni pole varem keegi võõras punase Jeep'iga peatunud ja küsinud igast küsimusi (nt kas ma Weekendile lähen; kas ma olen sportlane; kust ma pärit olen jne).  Korraks tekkis kartus, et mind tahetakse ära röövida (et nüüd peab kogu jõu kokku võtma ja jalga laskma), aga õnneks sooviti head suve ja sain rahulikult edasi joosta. See huvitav sündmus andis nagu jõudu/adrenaliini vms ja sain teha pikema jooksu. Oleks tahtnud veel ühe 5km ringi joosta, aga "loodus kutsus".

P.S Anu trenni ma ei jõua sellepärast, et trenni aeg ei sobi. Sõidan bussiga. Kell 15:18 läheb buss Libatsest Pärnu, kella 15:55-ks jõuan Pärnu. Trenn algab kell 18:00. Trenn lõppeb kell 19:30, buss koju 19:40 (millele ma kuidagi ei jõua) või järgmine buss 21:45. 2h passimist enne trenni ja umbes 2h peale trenni. Põhimõtteliselt terve päev läheb raisku, sest mul pole need 2h enne ja 2h pärast trenni midagi Pärnus teha ega kuskil olla (v.a tööle tulla). Sellepärast on mul lihtsalt kergem kodus tavapäraseid tiire jooksmas käia.


(08.07) L. Pühajärve jooks 10,8 km
Tulemus: aeg: 1h:12m:44s, distants: 10.8 km, keskmine tempo: 06:54 min/km, keskmine pulss: 152 bmp.

Pühajärve jooksul olin esimest korda. Mingit aega ega kiirust ei seadnud endale, eesmärk nagu ikka - lõpuni vastu pidada.  Süda peksis nagu segane juba jooksule sõites (peksab alati, kui on vaja kaugele sõita). Rada osutus oodatust palju raskemaks, aga selles oli süüdi 18 kraadi sooja ja päike. Päris mitu korda pidin kõndima. Tunne oli selline nagu jookseks saunas olles. Peale jooksu käisin teise vanaema juures külas, et saaks järgmisel päeval Venemaale sõita ja matusteks valmistuda. Olin nagu pressitud sidrun, täiesti loid.

(14.07) R. Puhkus
Tulemus: aeg: 29m:29s, distants: 5.05 km, keskmine tempo: 05:50 min/km, keskmine pulss: 142 bmp.

Tegelikult tulin eile Venemaalt ja tahtsin juba siis väga jooksma minna, aga kallas kogu päev ja ei läinud vihma alla. Seega tegin ühe kiirema jooksu. Tempo sai alla 6min/km (väga hea, pole ammu olnud) ja 5km sai alla 30 min joostud (ka väga hea).

(15.07) L. Soojendusjooks 2 km + lõigud 5 x 5 min pingutades / lõikude vahel 5 min sörkjooksu + lõdvestusjooks 1-2 km
Tulemus: aeg: 37m:49s, distants: 5.14 km, keskmine tempo: 07:21 min/km, keskmine pulss: 151 bmp.

Näete jah erinevust eilse ja tänase trenni tempos, ajas ja distantsis? Süüdi on rohimine! Või olen mina süüdi, et ei käinud enne jooksmas ja siis läinud rohima. Samas, päikse käes oli 21 kraadi sooja, tulemus oleks olnud niikuinii sama. Ühesõnaga, sel päeval sai ligikaudu 5h maasikaid rohida (põlvepikkust rohtu välja tõmmata). Kükke sai kõvasti teha, selg sai mõnuga trenni ja käed-jalad olid lõpuks väga väsinud. Peaaegu nagu ÜKE juba, ainult, et teed 4in1 (trenni + midagi kasulikku + päevitad + kuulad muusikat). Ja kõige lõpuks üks mõnus jooksutiir.

(17.07) E. / Tööpäev koduses valves.
Tulemus: aeg: 46m:41s, distants: 5.48 km, keskmine tempo: 08:31 min/km, keskmine pulss: 138 bmp.

Uhh jummel. Kes on käinud jooksma sellises seisundis, kui lihased on nii valusad, et ei saa ei istuda ega astuda? Täpselt selline seis mul oligi! Aiamaa tegi oma töö, hullem kui mõni ÜKE. Mees käis ikka peale ja ajas mu vaatamata sellele endaga jooksma. Nagu motivaator, kes mind jooksma ajab, on ta väga hea, aga ta teeb seda veidi valel ajal. Mehega on raskem joosta, sest tema sammud ja tempo on palju-palju kiiremad, kui minu omad. Tavaliselt alustame jooksu koos, aga mõne aja pärast jookseb ta pea kilomeetri võrra ette. Ja siis on 50/50, kas jooksen omas tempos ja suudan pikemat distantsi joosta või jooksen talle järgi ja ei jõua üle 5km joosta. Seekord tegime teisiti. Mees jooksis ees ära, aga mõne aja pärast ootas mind järgi, tehes samal ajal kükke, väljaasteid, kätekõverdusi vms ja nii jooksu lõpuni. Lõpuks oli ta sama väsinud kui mina, aga mul oli hea meel, et ta mu järgi ootas (motivatsioon järgi joosta).


20.07 ja 27.07 sai ka 5 km jooksmas käidud. 30.07 oli suur tahtmine ennast proovile panna ja Saadjärve jooksule minna, sest ootasin seda jooksu väga, aga (on ju alati AGA) 29.07 käisin Speedest Legends kiirendusvõistlust vaatamas Pärnu lennuväljal ja sain seal vist päiksepiste vms (7h päikse käes). 30 hommikul oli väga halb olla, pea lõhkus ja otsustasin, et ei hakka tervisele rohkem liiga tegema ning jäin koju.

Tegin ka väiksed ligikaudsed arvutused. Märtsikuus sai kokku joostud ca 40km, aprillis ca 54km, mais ca 84km, juuni ca 67km, juuli ca 58km. Augustis peab ennast reaalselt kokku võtma, sest SEB Tallinna Maraton pole enam mägede taga!

Julija valmistub SEB Tallinna maratonil oma esimest poolmaratoni läbima.  Teda on treenimisel aidanud Ahto Tatter spordiklubist Sparta.

Projekti Eesmärgiks SEB Tallinna maraton toetab Ühendus Sport Kõigile.

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30